Gävle PK bjöd in till Gävledarren 2022, nationell precisionsskjutning, söndag 7 augusti - här finns resultatlistan.

Resultatlistan är preliminär tills en vecka efter publicering eller efter eventuell revidering. Därefter anses den vara slutgiltig.

Publicerad: 2022-08-08
Reviderad: Ej reviderad

Plac Namn Förening Vapengr Klass 1 2 3 4 5 6 7 Summa X Std Pris
1 Björn Nordkvist Sandvikens Pistolskytteklubb C 3 48 46 47 49 47 49 47 333 9 S 250 kr
2 Niklas Ahlén Fagersta Pistolskytteklubb C 3 48 49 48 47 47 45 49 333 5 S 150 kr
3 Patrik Manlig Gävle Pistolskytteklubb C 3 48 46 47 49 44 46 49 329 9 B  
4 Peter Sirugo Mora Skyttegille Pistolsektionen C 3 47 42 47 46 45 47 46 320 1 B  
5 Tommie Söderström Tierp PSK C 3 46 45 46 42 42 45 47 313 3    
6 Göran Storm Gävle Pistolskytteklubb C 3 42 44 48 47 44 44 43 312 4    
7 Weith Andersson Gävle Pistolskytteklubb C 3 43 45 44 43 47 45 45 312 1    
                             
1 Jari Lassila Hedemora Pistolskytteklubb C 2 46 48 46 42 48 48 44 322 1 B 250 kr
2 Anders Hellsten Säters Pistolskytteförening C 2 43 45 44 45 46 43 46 312 4   150 kr
3 Jan Hjertqvist Råsbo Pistolskytteklubb C 2 46 43 43 45 45 42 47 311 3    
4 Per-Arne Hedström Gävle Pistolskytteklubb C 2 40 39 42 42 45 42 49 299 4    
5 Monica Hjertqvist Råsbo Pistolskytteklubb C 2 44 44 41 46 44 38 40 297 1    
6 Björn Olander Mälarhöjdens Pistolskyttar C 2 43 43 39 37 41 43 43 289 1    
7 Roland Eriksson Roteberg C VetÄ 38 42 46 40 42 32 44 284 1    
8 Kenneth Lek Gävle Pistolskytteklubb C 2 33 40 36 45 41 33 42 270 2    
9 Magnus Olsson Gävle Pistolskytteklubb C 2 33 47 33 32 38 45 42 270 0    
                             
1 Charlotte Nilsson Hudiksvalls Pistolskytteklubb C Dam1 48 49 45 48 43 43 45 321 2 B 150 kr
2 Robert Pettersson Smedsbo Pistolklubb C 1 42 46 46 45 45 47 45 316 4    
3 Anders Karlsson Smedsbo Pistolklubb C 1 47 41 42 41 44 37 47 299 3    
                             
1 Auri Olander Mälarhöjdens Pistolskyttar C Dam2 44 44 48 49 45 50 46 326 5 B 150 kr
2 Eva Sirugo Mora Skyttegille Pistolsektionen C Dam3 44 39 44 44 47 46 44 308 4    
3 Anette Vretman Fagersta Pistolskytteklubb C Dam2 45 42 39 39 47 43 41 296 2    
                             
1 Hans Larson Hudiksvalls Pistolskytteklubb C VetY 49 46 47 48 46 46 46 328 5 B 200 kr
2 Bengt Forsling Ockelbo PSK C VetY 44 44 45 46 45 45 48 317 3    
3 Magnus Andersson Gävle Pistolskytteklubb C VetY 40 44 44 45 42 43 45 303 2    
4 Jan Almkvist Sandvikens Pistolskytteklubb C VetY 44 40 41 49 47 40 38 299 2    
                             
Plac Namn Förening Vapengr Klass 1 2 3 4 5 6 7 Summa X Std Pris
1 Niklas Ahlén Fagersta Pistolskytteklubb B 3 46 47 47 49 46 44 45 324 7 B 150 kr
2 Göran Storm Gävle Pistolskytteklubb B 3 48 49 44 46 45 42 40 314 6    
3 Jan Almkvist Sandvikens Pistolskytteklubb B 2 43 43 37 32 40 40 36 271 0    
                             
1 Robert Pettersson Smedsbo Pistolklubb B 1 45 45 45 45 43 40 40 303 3   100 kr
                             
Plac Namn Förening Vapengr Klass 1 2 3 4 5 6 7 Summa X Std Pris
1 Patrik Manlig Gävle Pistolskytteklubb A 3 46 48 46 46 45 46 41 318 5 S 200 kr
2 Niklas Ahlén Fagersta Pistolskytteklubb A 3 42 46 45 46 46 46 46 317 5 B  
3 Magnus Andersson Gävle Pistolskytteklubb A 3 45 49 43 46 46 42 46 317 3 B  
4 Bengt Forsling Ockelbo PSK A 3 43 39 43 43 46 41 47 302 5    
                             
1 Roland Eriksson Roteberg A 2 48 29 42 40 43 41 39 282 2   200 kr
2 Jan Hjertqvist Råsbo Pistolskytteklubb A 2 27 38 35 42 41 40 40 263 1   100 kr
3 Jari Lassila Hedemora Pistolskytteklubb A 2 37 42 37 41 36 36 34 263 1    
4 Kenneth Lek Gävle Pistolskytteklubb A 2 30 30 41 29 35 35 37 237 0    
5 Monica Hjertqvist Råsbo Pistolskytteklubb A 2 31 20 41 35 27 38 41 233 1    
6 Anette Vretman Fagersta Pistolskytteklubb A 2 24 40 34 25 35 33 20 211 0