Forsa Pistolklubb bjöd in till Forsa Poängfält 2022, nationell poängfältskjutning med pistol och revolver, söndag 24 april - här finns resultatlistan.

Resultatlistan är preliminär tills en vecka efter publicering eller efter eventuell revidering. Därefter anses den vara slutgiltig.

Publicerad: 2022-04-25
Reviderad: 2022-04-28

Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Poäng  Poängmål Std.med. Pris
1 Henrik Brink Forsa Pistolklubb C1 4/4 0/0 3/3 3/3 5/3 3/3 4/3 5/5 51 5   200
2 Niklas Öst Ljusdals Pistolskytteklubb C1 4/4 2/2 2/2 3/3 4/2 4/3 4/4 2/2 47 9    
3 Erik Nylander Forsa Pistolklubb C1 4/4 2/2 1/1 1/1 5/3 4/4 3/3 3/3 44 6    
4 Monica Dahlström Forsa Pistolklubb C1 2/2 1/1 0/0 4/3 2/2 2/2 1/1 4/4 31 0    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Poäng  Poängmål Std.med. Pris
1 Johan Östlund Sandvikens Pistolskytteklubb C2 6/6 6/4 6/6 5/5 6/4 6/4 6/5 6/6 87 13 S 230
2 Anderz Ridnert Söderhamns Pistolskytteklubb C2 5/5 6/4 6/6 6/6 4/3 6/4 6/5 5/5 82 8 B 120
3 Anders Björklund Forsa Pistolklubb C2 6/6 3/3 3/3 6/6 5/3 5/3 5/4 6/6 73 14   100
4 Tom Fors Ljusdals Pistolskytteklubb C2 6/6 2/2 4/4 5/5 4/3 5/3 5/5 6/6 71 15    
5 P-O Persson Forsa Pistolklubb C2 6/6 5/4 2/2 6/6 3/3 6/3 4/4 5/5 70 10    
6 Pontus Englund Ljusdals Pistolskytteklubb C2 5/5 3/3 4/4 5/5 4/3 6/4 4/4 5/5 69 9    
7 Stefan Eriksson Forsa Pistolklubb C2 5/5 5/3 6/6 4/3 2/2 4/3 5/4 3/3 63 11    
8 Torny Frost Borlänge Pistolklubb C2 5/5 4/4 2/2 5/5 3/2 3/2 2/2 3/3 52 9    
9 Björn Videnberg Råsbo Pistolskytteklubb C2 5/5 5/4 2/2 0/0 5/3 4/3 2/2 4/4 50 15    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Poäng   Poängmål Std.med. Pris
1 Mikael Wiklund Västjämtens Pistolskytteklubb C3 6/6 6/4 6/6 6/6 6/4 6/4 6/5 6/6 89 16 S 380
2 Per Lindberg Bollnäs Pistolskytteklubb C3 6/6 5/4 6/6 6/6 6/4 6/4 6/5 6/6 88 13 S 280
3 Lars-Göran Delin Söderhamns Pistolskytteklubb C3 6/6 6/4 6/6 6/6 6/4 5/4 6/5 6/6 88 11 S 220
4 Roger Björkman Råsbo Pistolskytteklubb C3 6/6 6/4 6/6 6/6 5/3 6/4 6/5 6/6 87 15 S 200
5 Jonatan Strid Ljusdals Pistolskytteklubb C3 6/6 6/4 5/5 6/6 6/4 6/4 6/5 6/6 87 10 S 160
6 Fredrik Pehrson Eksjö Skyttegille C3 6/6 6/4 5/5 6/6 5/4 6/4 6/5 6/6 86 17 B 140
7 Andreas Eriksson Ljusdals Pistolskytteklubb C3 5/5 6/4 6/6 6/6 6/4 6/4 5/5 6/6 86 11 B 120
8 Claes Tapper F16 Pistolklubb C3 6/6 6/4 5/5 6/6 6/4 6/4 6/5 5/5 85 13 B 100
9 Robert Råsbo Råsbo Pistolskytteklubb C3 5/5 5/3 6/6 6/6 6/4 6/4 6/5 6/6 85 12 B  
10 Patrik Manlig Gävle Pistolskytteklubb C3 6/6 6/4 6/6 6/6 4/2 5/4 6/5 6/6 84 15 B  
11 Mikael Larsson F16 Pistolklubb C3 5/5 5/4 6/6 6/6 5/3 6/4 6/5 6/6 84 10 B  
12 Izabell Sjödin Gävle Pistolskytteklubb C3 6/6 4/4 6/6 4/4 6/4 6/4 6/5 6/6 83 13 B  
13 Ulf Nordlöf Sandvikens Pistolskytteklubb C3 5/5 6/4 6/4 6/6 6/4 6/4 6/5 5/5 83 8 B  
14 Mikael Bergner Forsa Pistolklubb C3 6/6 5/4 3/3 6/6 6/4 6/4 6/5 6/6 82 16 B  
15 Monica Hjertqvist Råsbo Pistolskytteklubb C3 6/6 4/3 6/6 6/6 6/4 5/4 4/4 6/6 82 12 B  
16 Marcus Claeson Lillsjöns Pistolskytteklubb C3 6/6 5/3 4/4 6/6 5/3 6/4 6/5 6/6 81 16 B  
17 Gabor Buzsaky Borlänge Pistolklubb C3 6/6 4/3 6/6 6/6 6/4 5/3 4/3 6/6 80 12    
18 Eddie Blomström Umeå Pistolskytteklubb C3 6/6 4/3 6/4 6/6 4/3 6/4 5/5 6/6 80 11    
19 Bo Simu Sandvikens Pistolskytteklubb C3 6/6 4/2 5/4 6/6 5/4 6/4 5/4 6/6 79 12    
20 Linda Svensson Råsbo Pistolskytteklubb C3 6/6 6/4 5/5 6/6 5/3 6/4 6/5 3/3 79 12    
21 Daniel Larsson Ljusdals Pistolskytteklubb C3 6/6 4/3 6/6 6/6 3/2 6/4 6/5 5/4 78 16    
22 Lars Pahlbäck Ljusdals Pistolskytteklubb C3 6/6 5/4 4/4 6/6 5/3 5/4 4/4 6/6 78 15    
23 Pär-Erik Holmberg Borlänge Pistolklubb C3 6/6 4/3 5/5 5/5 4/3 5/4 6/5 6/6 78 14    
24 Lars Hammarlund Sandvikens Pistolskytteklubb C3 6/6 5/3 5/5 5/5 6/4 5/3 6/5 5/3 77 15    
25 Mathias Dahlström Forsa Pistolklubb C3 6/6 6/4 5/5 4/3 4/3 6/4 5/5 6/4 76 10    
26 Erik Norbeck Hudiksvalls Pistolskytteklubb C3 6/6 4/3 4/4 6/6 4/3 6/4 4/3 6/6 75 14    
27 Arne Söderberg Uppsala Handeldvapenförening C3 5/5 5/4 5/5 5/5 5/3 5/4 6/5 4/4 75 6    
28 Clas Olsson Bollnäs Pistolskytteklubb C3 5/5 5/3 4/4 5/5 6/4 5/3 5/4 5/5 73 14    
29 Jan Hjertqvist Råsbo Pistolskytteklubb C3 6/6 4/3 5/5 5/5 5/3 2/2 4/4 3/3 65 13    
30 Tomas Rolandsson Ljusdals Pistolskytteklubb C3 4/4 4/3 3/3 4/4 2/2 6/4 4/3 6/5 61 8    
31 Fredrik Törnberg Sandvikens Pistolskytteklubb C3 3/3 2/1 3/3 5/5 6/4 3/3 5/4 3/3 56 10    
32 Tor Kangas Ljusdals Pistolskytteklubb C3 6/6 5/3 4/4 0/0 0/0 0/0 0/0 0/0 28 7    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Poäng  Poängmål Std.med. Pris
1 Leif Gäverth F16 Pistolklubb VetY 6/6 5/3 3/3 6/6 4/3 6/4 1/1 6/6 69 12   150
2 Leif Jonsson Forsa Pistolklubb VetY 4/4 3/2 1/1 6/6 5/4 5/4 5/5 5/5 65 8   100
3 Stickan Jansson Söderhamns Pistolskytteklubb VetY 5/5 3/3 4/4 6/6 4/3 2/2 4/3 4/4 62 11    
4 Inger Engberg Forsa Pistolklubb VetY 4/4 2/2 5/3 3/3 4/3 3/2 4/1 3/3 49 12    
5 Erik Åkerlind Söderhamns Pistolskytteklubb VetY 3/3 3/3 2/2 5/5 3/3 2/2 3/3 3/3 48 1    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Poäng  Poängmål Std.med. Pris
1 Erik Eriksson Forsa Pistolklubb Jun 5/5 4/2 1/1 4/4 2/2 6/4 4/4 4/4 56 3   50
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Poäng  Poängmål Std.med. Pris
1 John-Erik Rustas Orsa Pistolskytteklubb VetÄ 5/5 5/4 6/6 6/6 6/4 4/3 6/5 6/6 83 11 B 150
2 Erik Kroon Forsa Pistolklubb VetÄ 3/3 1/1 5/5 5/5 5/3 1/1 4/3 2/2 49 2    
3 Jim Eriksson Forsa Pistolklubb VetÄ 5/5 2/2 2/2 4/4 5/2 1/1 5/3 3/2 48 8    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Poäng  Poängmål Std.med. Pris
1 Anna Nilsson Forsa Pistolklubb Dam 6/6 5/3 5/5 6/6 3/3 3/3 5/5 5/5 74 13   150
2 Lena Sjögren Borlänge Pistolklubb Dam 5/5 5/4 2/2 6/6 3/3 2/2 4/3 5/5 62 11    
3 Kina Hermansson Rodenhake Råsbo Pistolskytteklubb Dam 1/1 2/2 3/3 6/5 3/3 5/4 6/5 4/4 57 0    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Poäng Poängmål Std.med. Pris
1 Robert Råsbo Råsbo Pistolskytteklubb B3 6/6 6/4 6/5 6/6 6/4 6/4 6/5 6/6 88 15p S 350
2 Mikael Larsson F16 Pistolklubb B3 6/6 6/4 5/5 6/6 6/4 6/4 6/5 6/6 87 7p B 180
3 Andreas Eriksson Ljusdals Pistolskytteklubb B3 5/5 6/4 6/6 6/6 5/4 6/4 6/5 6/6 86 12p B 120
4 Fredrik Pehrson Eksjö Skyttegille B3 6/6 6/4 5/5 6/6 6/4 5/3 6/5 6/6 85 16p B 100
5 Mikael Wiklund Västjämtens Pistolskytteklubb B3 6/6 6/4 6/6 6/6 4/3 6/4 3/3 6/6 81 16p B  
6 Arne Söderberg Uppsala Handeldvapenförening B3 5/5 4/4 5/5 6/6 5/3 6/4 4/4 6/6 78 16p    
7 Marcus Claeson Lillsjöns Pistolskytteklubb B3 6/6 3/2 6/6 5/5 5/3 5/3 6/5 6/6 78 13p    
8 Patrik Manlig Gävle Pistolskytteklubb B3 5/5 6/4 3/3 6/6 6/4 6/4 4/3 6/6 77 15p    
9 Roger Björkman Råsbo Pistolskytteklubb B3 5/5 4/3 4/4 5/5 5/3 6/4 5/5 6/6 75 16p    
10 Leif Gäverth F16 Pistolklubb B3 4/4 4/3 5/5 4/4 5/3 6/4 4/4 6/6 71 6p    
11 Izabell Sjödin Gävle Pistolskytteklubb B3 3/3 3/3 4/4 6/5 4/3 6/4 5/5 6/6 70 4p    
12 Eddie Blomström Umeå Pistolskytteklubb B3 6/6 3/3 3/3 4/4 6/2 5/4 4/4 6/6 69 14p    
13 John-Erik Rustas Orsa Pistolskytteklubb B3 6/6 6/4 1/1 6/6 1/1 4/2 6/5 6/6 67 15p    
14 Clas Olsson Bollnäs Pistolskytteklubb B3 4/4 0/0 3/3 5/5 6/4 6/4 5/3 6/6 64 9p    
15 Claes Tapper F16 Pistolklubb B3 4/4 4/3 6/6 5/5 0/0 0/0 0/0 0/0 37 17p    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Poäng Poängmål Std.med. Pris
1 Niklas Öst Ljusdals Pistolskytteklubb A1 4/4 3/2 1/1 4/4 3/3 3/2 1/1 0/0 36 5   100
2 Erik Nylander Forsa Pistolklubb A1 0/0 2/2 0/0 0/0 2/2 0/0 1/1 1/1 12 0    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Poäng Poängmål Std.med. Pris
1 Johan Östlund Sandvikens Pistolskytteklubb A2 6/6 6/4 5/5 6/6 6/4 6/4 5/5 5/5 84 12 B 200
2 Pontus Englund Ljusdals Pistolskytteklubb A2 4/4 5/4 4/3 5/5 4/3 2/2 6/5 4/4 64 7    
3 Björn Videnberg Råsbo Pistolskytteklubb A2 5/5 4/3 1/1 6/6 5/3 5/4 3/3 4/4 62 8    
4 Tom Fors Ljusdals Pistolskytteklubb A2 2/2 2/2 2/2 5/5 4/3 4/4 5/4 4/3 53 1    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Poäng Poängmål Std.med. Pris
1 Fredrik Pehrson Eksjö Skyttegille A3 6/6 5/4 6/6 6/6 6/4 6/4 6/5 6/6 88 16 S 360
2 Mikael Bergner Forsa Pistolklubb A3 5/5 6/4 6/6 6/6 6/4 5/4 6/5 6/6 86 8 S 240
3 Gabor Buzsaky Borlänge Pistolklubb A3 6/6 6/4 6/6 6/6 6/4 6/4 6/5 4/4 85 17 S 180
4 Mikael Larsson F16 Pistolklubb A3 6/6 5/3 6/6 6/6 5/3 6/4 6/5 6/6 85 17 S 160
5 Jonatan Strid Ljusdals Pistolskytteklubb A3 5/5 4/4 6/6 6/6 5/3 6/4 6/5 6/6 83 7 B 140
6 Lars Hammarlund Sandvikens Pistolskytteklubb A3 6/6 6/4 4/4 5/5 6/4 5/4 6/5 6/6 82 15 B 120
7 Andreas Eriksson Ljusdals Pistolskytteklubb A3 6/6 6/4 5/5 6/6 6/4 5/4 5/4 5/5 82 14 B 100
8 Mikael Wiklund Västjämtens Pistolskytteklubb A3 6/6 5/3 6/6 6/6 4/3 5/4 6/5 5/5 81 14 B  
9 Pär-Erik Holmberg Borlänge Pistolklubb A3 6/6 6/4 5/5 6/6 5/3 5/3 6/5 5/5 81 10 B  
10 Erik Norbeck Hudiksvalls Pistolskytteklubb A3 6/6 4/3 6/6 6/6 6/4 6/4 6/5 3/3 80 14    
11 Fredrik Törnberg Sandvikens Pistolskytteklubb A3 6/6 5/4 4/4 6/6 5/3 4/4 5/5 6/6 79 11    
12 John-Erik Rustas Orsa Pistolskytteklubb A3 6/6 6/4 5/5 3/3 6/4 4/3 6/5 6/6 78 14    
13 Daniel Larsson Ljusdals Pistolskytteklubb A3 5/5 6/4 4/4 6/6 5/4 5/3 6/5 5/5 78 6    
14 Eddie Blomström Umeå Pistolskytteklubb A3 5/5 4/3 6/6 6/6 6/4 6/4 4/3 4/4 76 8    
15 Claes Tapper F16 Pistolklubb A3 6/6 5/4 4/4 6/6 5/4 6/4 2/1 6/6 75 13    
16 Ulf Nordlöf Sandvikens Pistolskytteklubb A3 5/5 5/3 5/5 6/6 4/3 5/3 6/5 4/4 74 9    
17 Roger Björkman Råsbo Pistolskytteklubb A3 6/6 0/0 5/5 5/5 6/4 6/4 6/5 5/5 73 10    
18 Tor Kangas Ljusdals Pistolskytteklubb A3 6/6 6/4 6/6 6/6 4/3 5/3 4/3 2/2 72 15    
19 Leif Gäverth F16 Pistolklubb A3 5/5 3/3 6/6 5/5 4/3 2/2 6/5 6/6 72 11    
20 Marcus Claeson Lillsjöns Pistolskytteklubb A3 3/3 6/4 4/4 5/5 5/4 5/3 5/4 5/5 70 3    
21 Arne Söderberg Uppsala Handeldvapenförening A3 2/2 2/2 6/6 5/5 6/4 6/4 5/4 5/5 69 6    
22 Per Lindberg Bollnäs Pistolskytteklubb A3 6/6 0/0 4/4 6/6 6/4 6/4 5/5 3/3 68 15    
23 Lars Pahlbäck Ljusdals Pistolskytteklubb A3 4/4 5/4 4/4 5/4 6/4 3/2 3/3 6/6 67 8    
24 Tomas Rolandsson Ljusdals Pistolskytteklubb A3 6/6 4/4 1/1 6/6 0/0 6/4 4/4 5/5 62 7    
25 Bo Simu Sandvikens Pistolskytteklubb A3 5/5 5/4 4/4 3/3 4/3 5/4 3/3 3/3 61 8    
26 Jan Hjertqvist Råsbo Pistolskytteklubb A3 4/4 4/3 3/3 4/4 4/3 6/4 4/4 3/3 60 14    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Poäng Poängmål Std.med. Pris
1 Johan Östlund Sandvikens Pistolskytteklubb R2 6/6 6/4 6/6 6/6 6/4 6/4 6/5 6/6 89 9 S 230
2 Stefan Eriksson Forsa Pistolklubb R2 6/6 5/4 2/2 6/6 5/3 5/4 4/3 3/3 67 8   120
3 Stickan Jansson Söderhamns Pistolskytteklubb R2 3/3 5/4 4/4 6/6 3/3 5/4 4/3 4/4 65 8   100
4 Björn Videnberg Råsbo Pistolskytteklubb R2 6/6 5/3 2/2 5/4 4/3 5/3 3/3 5/4 63 8    
5 Anders Björklund Forsa Pistolklubb R2 4/4 4/3 3/3 5/4 5/3 4/3 3/3 6/6 63 4    
6 Erik Åkerlind Söderhamns Pistolskytteklubb R2 3/3 3/3 4/4 5/5 4/3 5/4 5/4 3/3 61 5    
7 Tom Fors Ljusdals Pistolskytteklubb R2 5/5 3/3 3/3 4/4 5/3 5/4 3/3 1/1 55 6    
8 Robert Jonsson Forsa Pistolklubb R2 5/5 2/2 0/0 3/3 5/3 4/4 3/3 4/4 50 11    
9 Anderz Ridnert Söderhamns Pistolskytteklubb R2 4/4 0/0 2/2 2/2 3/2 1/1 1/1 4/3 32 8    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Poäng Poängmål Std.med. Pris
1 Robert Råsbo Råsbo Pistolskytteklubb R3 6/6 6/4 6/6 6/6 6/4 6/4 6/5 6/6 89 18 S 350
2 Pär-Erik Holmberg Borlänge Pistolklubb R3 6/6 6/4 6/6 6/6 6/4 6/4 6/5 6/6 89 14 S 200
3 Fredrik Pehrson Eksjö Skyttegille R3 6/6 6/4 5/5 6/6 6/4 6/4 6/5 6/6 87 16 B 180
4 Roger Björkman Råsbo Pistolskytteklubb R3 6/6 6/4 5/5 6/6 6/4 6/4 6/5 5/5 85 17 B 150
5 Jonatan Strid Ljusdals Pistolskytteklubb R3 6/6 6/4 5/5 6/6 6/4 6/4 5/4 6/6 85 17 B 120
6 Claes Tapper F16 Pistolklubb R3 5/5 5/4 5/5 6/6 6/4 6/4 6/5 6/6 84 12 B 100
7 Lars Hammarlund Sandvikens Pistolskytteklubb R3 6/6 6/4 6/6 4/4 6/4 6/4 6/5 5/5 83 15 B  
8 Mikael Larsson F16 Pistolklubb R3 6/6 6/4 5/5 6/6 6/4 5/3 5/4 6/6 83 12 B  
9 Per Lindberg Bollnäs Pistolskytteklubb R3 5/5 5/4 6/6 5/5 6/4 5/4 6/5 6/6 83 10 B  
10 Daniel Larsson Ljusdals Pistolskytteklubb R3 6/6 4/3 5/5 6/6 6/4 5/3 6/5 6/6 82 14    
11 Ulf Nordlöf Sandvikens Pistolskytteklubb R3 5/5 6/4 5/5 5/5 6/4 6/4 5/5 5/5 80 9    
12 Linda Svensson Råsbo Pistolskytteklubb R3 6/6 4/3 5/5 6/6 5/3 6/4 4/4 6/6 79 16    
13 Gabor Buzsaky Borlänge Pistolklubb R3 6/6 6/4 5/5 6/6 6/4 6/4 5/4 3/3 79 15    
14 Bo Simu Sandvikens Pistolskytteklubb R3 5/5 5/4 4/4 6/6 6/4 5/3 5/5 6/6 79 11    
15 Arne Söderberg Uppsala Handeldvapenförening R3 4/4 5/3 5/5 6/6 6/4 6/4 4/4 6/6 78 7    
16 Jan Hjertqvist Råsbo Pistolskytteklubb R3 5/5 5/3 4/4 6/6 5/4 6/4 4/4 6/6 77 7    
17 Monica Hjertqvist Råsbo Pistolskytteklubb R3 6/6 4/3 3/3 6/6 6/4 3/3 5/4 6/6 74 11    
18 Leif Gäverth F16 Pistolklubb R3 6/6 6/4 5/5 4/4 6/4 5/3 3/3 4/4 72 12    
19 Lena Sjögren Borlänge Pistolklubb R3 5/5 6/4 4/4 5/5 2/2 4/3 4/4 5/5 67 1    
20 Tomas Rolandsson Ljusdals Pistolskytteklubb R3 5/5 5/3 1/1 5/5 4/3 6/4 4/4 4/4 63 11    
21 Lars Pahlbäck Ljusdals Pistolskytteklubb R3 4/4 5/3 1/1 4/4 5/3 4/3 5/4 6/6 62 7    
22 Clas Olsson Bollnäs Pistolskytteklubb R3 3/3 2/2 5/5 6/6 2/2 4/3 4/3 2/2 54 7    
3-mannalag C    Poäng Poängmål Pris
Ljusdals Psk   251   210
Jonatan Strid Ljusdals Pistolskytteklubb 87 10  
Andreas Eriksson Ljusdals Pistolskytteklubb 86 11  
Daniel Larsson Ljusdals Pistolskytteklubb 78 16  
         
Sandvikens Psk   249   90
Johan Östlund Sandvikens Pistolskytteklubb 87 13  
Ulf Nordlöf Sandvikens Pistolskytteklubb 83 8  
Bo Simu Sandvikens Pistolskytteklubb 79 12  
         
F16 Pk   238    
Claes Tapper F16 Pistolklubb 85 13  
Mikael Larsson F16 Pistolklubb 84 10  
Leif Gäverth F16 Pistolklubb 69 12  
         
Forsa Pk   232    
Mikael Bergner Forsa Pistolklubb 82 16  
Mathias Dahlström Forsa Pistolklubb 76 10  
Anna Nilsson Forsa Pistolklubb 74 13  
         
Borlänge Pk - Lag 1   220    
Gabor Buzsaky Borlänge Pistolklubb 80 12  
Pär-Erik Holmberg Borlänge Pistolklubb 78 14  
Lena Sjögren Borlänge Pistolklubb 62 11  
         
Borlänge Pk - Lag 2   52    
Torny Frost Borlänge Pistolklubb 52 9  
Top