Forsa Pistolklubb bjöd in till Forsafält 2022, nationell fältskjutning med pistol och revolver, lördag 23 april - här finns resultatlistan.

Resultatlistan är preliminär tills en vecka efter publicering eller efter eventuell revidering. Därefter anses den vara slutgiltig.

Publicerad: 2022-04-25
Reviderad: 2022-04-28

Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa Poäng Std.med. Pris
1 Stephan Samuelsson Gävle Pistolskytteklubb C1 6/3 1/1 5/4 6/4 5/3 5/3 5/4 6/3 39/25 7   260
2 Simon Ådal Bollnäs Pistolskytteklubb C1 5/3 2/2 2/2 4/3 3/2 2/2 6/3 6/2 30/19 16   140
3 Niklas Öst Ljusdals Pistolskytteklubb C1 5/3 5/4 2/2 3/2 1/1 5/4 2/2 6/3 29/21 4   100
4 Kina Hermansson Rodenhake Råsbo Pistolskytteklubb C1 4/3 2/2 2/2 3/3 2/1 3/3 4/4 6/2 26/20 5    
5 Henrik Brink Forsa Pistolklubb C1 2/1 4/3 3/2 4/4 2/2 1/1 0/0 6/2 22/15 0    
6 Pelle Hallgren Forsa Pistolklubb C1 1/1 2/2 3/3 2/2 1/1 3/3 3/2 5/1 20/15 4    
7 Erik Nylander Forsa Pistolklubb C1 2/2 4/3 3/3 1/1 2/1 0/0 3/2 5/1 20/13 0    
8 Frédéric Alpi Ljusdals Pistolskytteklubb C1 2/2 2/2 1/1 2/2 2/1 3/3 0/0 5/1 17/12 0    
9 Benny Strand Forsa Pistolklubb C1 4/3 0/0 4/3 1/1 0/0 2/2 1/1 5/2 17/12 0    
10 Joachim Johansson Bollnäs Pistolskytteklubb C1 2/2 3/2 0/0 3/2 0/0 2/2 3/2 3/1 16/11 14    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa Poäng Std.med. Pris
1 Johan Östlund Sandvikens Pistolskytteklubb C2 5/3 6/4 6/4 6/4 6/3 6/4 4/4 6/3 45/29 7 S 320
2 Anderz Ridnert Söderhamns Pistolskytteklubb C2 4/2 5/3 6/4 6/4 4/3 5/4 3/2 5/2 38/24 6   200
3 Tom Fors Ljusdals Pistolskytteklubb C2 6/4 3/3 4/3 3/2 4/2 5/3 5/4 6/3 36/24 10   160
4 Kent Sundberg Hudiksvalls Pistolskytteklubb C2 4/3 2/2 3/2 5/3 6/3 4/3 6/4 6/3 36/23 8   120
5 P-O Persson Forsa Pistolklubb C2 5/4 3/2 5/3 5/4 5/3 4/3 4/3 4/1 35/23 6   100
6 Pontus Englund Ljusdals Pistolskytteklubb C2 4/4 4/3 6/4 3/3 4/2 5/3 4/2 5/2 35/23 0    
7 Anders Björklund Forsa Pistolklubb C2 6/4 5/3 3/2 4/3 5/2 4/3 2/2 5/2 34/21 4    
8 Fredrik Pettersson Hudiksvalls Pistolskytteklubb C2 6/4 1/1 6/4 3/3 5/3 2/2 4/2 5/1 32/20 4    
9 Torny Frost Borlänge Pistolklubb C2 5/3 3/3 4/4 3/3 3/2 4/3 3/3 5/1 30/22 2    
10 Stefan Eriksson Forsa Pistolklubb C2 4/4 3/3 4/3 6/4 1/1 1/1 5/3 4/2 28/21 12    
11 Pär Frances Hille Skyttegille C2 4/3 1/1 3/2 5/4 4/3 2/2 3/2 6/3 28/20 1    
12 Björn Videnberg Råsbo Pistolskytteklubb C2 4/3 3/2 3/2 4/4 3/2 2/2 3/3 4/1 26/19 2    
13 Robert Jonsson Forsa Pistolklubb C2 2/2 4/4 3/2 4/3 6/3 1/1 1/1 5/2 26/18 4    
14 Daniel Whern Bollnäs Pistolskytteklubb C2 2/2 0/0 2/2 4/3 3/2 3/3 5/4 6/3 25/19 6    
15 Kickie Svedberg Stockholms Allmänna Pistolskytteklubb C2 6/4 5/3 0/0 2/2 1/1 5/4 0/0 3/1 22/15 0    
16 Sven Söderberg Hudiksvalls Pistolskytteklubb C2 5/3 0/0 3/2 2/2 1/1 1/1 3/2 6/2 21/13 5    
17 Björn Nilsson Stockholms Allmänna Pistolskytteklubb C2 4/3 3/3 2/2 2/2 2/2 1/1 2/2 4/1 20/16 1    
18 Kenneth Lek Gävle Pistolskytteklubb C2 0/0 2/2 2/2 4/4 2/2 1/1 1/1 5/3 17/15 1    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa Poäng Std.med. Pris
1 Robert Råsbo Råsbo Pistolskytteklubb C3 6/4 6/4 6/4 6/4 6/3 5/4 6/4 6/3 47/30 15 S 320
2 Fredrik Pehrson Eksjö Skyttegille C3 6/4 6/4 6/4 6/4 6/3 5/4 6/4 6/3 47/30 14 S 260
3 Patrik Manlig Gävle Pistolskytteklubb C3 6/4 5/4 6/4 6/4 6/3 6/4 5/3 6/3 46/29 8 S 220
4 Linda Svensson Råsbo Pistolskytteklubb C3 5/4 5/4 6/4 6/4 6/3 6/4 5/3 6/3 45/29 11 S 200
5 Daniel Larsson Ljusdals Pistolskytteklubb C3 6/4 6/4 6/4 6/4 5/2 5/4 5/4 6/3 45/29 10 S 180
6 Marcus Claeson Lillsjöns Pistolskytteklubb C3 6/4 4/3 6/4 6/4 6/3 6/4 5/4 6/3 45/29 9 S 160
7 Bo Simu Sandvikens Pistolskytteklubb C3 6/4 6/4 6/4 6/4 5/3 5/3 5/4 6/3 45/29 4 S 140
8 Mikael Wiklund Västjämtens Pistolskytteklubb C3 6/4 6/4 5/3 6/4 6/3 6/4 4/3 6/3 45/28 10 S 120
9 Clas Olsson Bollnäs Pistolskytteklubb C3 5/4 5/3 6/4 6/4 6/3 5/4 5/3 6/3 44/28 12 B 100
10 Ulf Nordlöf Sandvikens Pistolskytteklubb C3 6/4 6/4 6/4 5/4 6/3 5/3 4/2 6/3 44/27 8 B  
11 Claes Tapper F16 Pistolklubb C3 6/4 5/4 6/4 6/4 4/2 5/4 5/4 6/3 43/29 5 B  
12 Roger Björkman Råsbo Pistolskytteklubb C3 6/4 6/4 4/3 6/4 6/3 5/3 6/4 4/3 43/28 16 B  
13 Tor Kangas Ljusdals Pistolskytteklubb C3 5/4 5/3 5/4 6/4 6/3 6/4 5/4 5/2 43/28 11 B  
14 Lars-Göran Delin Söderhamns Pistolskytteklubb C3 6/4 5/4 6/4 5/3 5/3 4/3 6/4 6/3 43/28 3 B  
15 Mikael Bergner Forsa Pistolklubb C3 6/4 5/3 5/3 6/4 6/3 3/2 6/4 6/3 43/26 14 B  
16 Gabor Buzsaky Borlänge Pistolklubb C3 6/4 4/4 4/4 5/4 6/3 5/4 6/4 6/3 42/30 14 B  
17 Björn Nordkvist Sandvikens Pistolskytteklubb C3 6/4 4/4 5/4 5/4 5/3 5/3 6/4 6/3 42/29 15 B  
18 Jonatan Strid Ljusdals Pistolskytteklubb C3 6/4 6/4 6/4 5/4 5/3 3/3 5/4 6/3 42/29 11 B  
19 Andreas Eriksson Ljusdals Pistolskytteklubb C3 6/4 4/3 4/3 6/4 6/3 4/3 6/4 6/3 42/27 16 B  
20 Per Lindberg Bollnäs Pistolskytteklubb C3 6/4 6/4 5/3 5/3 4/2 5/4 5/4 6/3 42/27 6 B  
21 Christer Algotsson Söderhamns Pistolskytteklubb C3 6/4 3/2 6/4 5/3 6/3 6/4 5/4 5/2 42/26 2 B  
22 Lars Hammarlund Sandvikens Pistolskytteklubb C3 6/4 4/4 4/3 6/4 5/3 5/4 5/4 6/3 41/29 11 B  
23 Mathias Dahlström Forsa Pistolklubb C3 5/4 5/4 6/4 6/4 5/3 4/3 4/3 6/3 41/28 3 B  
24 Izabell Sjödin Gävle Pistolskytteklubb C3 5/4 6/4 5/3 6/4 3/3 4/4 5/4 6/3 40/29 7    
25 Pär-Erik Holmberg Borlänge Pistolklubb C3 6/4 5/4 6/4 6/4 4/2 3/3 4/3 6/3 40/27 9    
26 Mikael Larsson F16 Pistolklubb C3 6/4 6/4 5/4 6/4 5/2 1/1 5/4 6/3 40/26 6    
27 Erik Norbeck Hudiksvalls Pistolskytteklubb C3 6/4 4/4 2/1 6/4 6/3 6/4 4/3 6/3 40/26 3    
28 Monica Hjertqvist Råsbo Pistolskytteklubb C3 6/4 2/2 4/3 5/4 5/3 5/4 6/4 6/3 39/27 10    
29 Arne Söderberg Uppsala Handeldvapenförening C3 5/4 6/4 3/3 6/4 5/3 5/4 2/2 6/3 38/27 3    
30 Lars Pahlbäck Ljusdals Pistolskytteklubb C3 4/3 5/4 4/2 5/4 5/2 3/3 6/4 6/3 38/25 11    
31 Fredrik Törnberg Sandvikens Pistolskytteklubb C3 2/2 1/1 6/4 6/4 5/3 3/3 5/4 6/3 34/24 6    
32 Eddie Blomström Umeå Pistolskytteklubb C3 3/2 3/3 3/3 6/4 3/1 5/4 4/3 6/3 33/23 9    
33 Jan Hjertqvist Råsbo Pistolskytteklubb C3 4/4 5/4 3/2 6/4 5/3 1/1 2/1 5/2 31/21 7    
34 Lena Sjögren Borlänge Pistolklubb C3 3/3 4/3 4/4 4/3 4/3 2/2 2/1 6/2 29/21 5    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa Poäng Std.med. Pris
1 Erik Eriksson Forsa Pistolklubb Junior 5/4 2/2 1/1 5/4 3/2 2/1 2/2 5/1 25/17 3   50
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa Poäng Std.med. Pris
1 Anna Nilsson Forsa Pistolklubb Dam 6/4 4/3 6/4 4/4 6/3 5/4 5/4 6/2 42/28 1 B 100
2 Monica Dahlström Forsa Pistolklubb Dam 1/1 0/0 0/0 1/1 1/1 0/0 0/0 5/1 8/4 0    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa Poäng Std.med. Pris
1 John-Erik Rustas Orsa Pistolskytteklubb VetÄ 4/4 5/4 4/3 5/4 6/3 2/2 3/3 6/2 35/25 4   150
2 Ingemar Fernmalm Ljusdals Pistolskytteklubb VetÄ 4/3 1/1 5/3 2/2 2/1 2/2 2/2 5/1 23/15 7    
3 Erik Kroon Forsa Pistolklubb VetÄ 5/4 0/0 3/2 0/0 3/2 2/2 1/1 6/2 20/13 0    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa Poäng Std.med. Pris
1 Leif Gäverth F16 Pistolklubb VetY 6/4 6/4 4/4 6/4 3/3 5/4 4/2 6/3 40/28 9   200
2 Stickan Jansson Söderhamns Pistolskytteklubb VetY 3/2 3/3 4/3 6/4 4/3 4/3 4/4 6/3 34/25 9    
3 Leif Jonsson Forsa Pistolklubb VetY 3/2 5/4 3/2 5/4 2/1 3/3 5/3 5/2 31/21 2    
4 Erik Åkerlind Söderhamns Pistolskytteklubb VetY 4/3 2/2 4/4 1/1 5/3 3/3 2/2 5/2 26/20 3    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa  Poäng Std.med. Pris
1 Stephan Samuelsson Gävle Pistolskytteklubb A1 3/2 6/4 6/4 6/4 5/3 6/4 5/3 5/3 42/27 19   200
2 Simon Ådal Bollnäs Pistolskytteklubb A1 5/3 5/3 4/3 5/4 4/2 0/0 6/3 4/2 33/20 9   100
3 Henrik Brink Forsa Pistolklubb A1 4/3 4/3 3/2 2/2 2/2 1/1 1/1 4/2 21/16 1    
4 Niklas Öst Ljusdals Pistolskytteklubb A1 3/2 1/1 0/0 2/2 3/2 3/3 4/4 3/1 19/15 4    
5 Joachim Johansson Bollnäs Pistolskytteklubb A1 3/3 0/0 1/1 0/0 0/0 1/1 1/1 2/1 8/7 2    
6 Monica Dahlström Forsa Pistolklubb A1 0/0 0/0 0/0 1/1 2/1 1/1 0/0 2/1 6/4 0    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa  Poäng Std.med. Pris
1 Johan Östlund Sandvikens Pistolskytteklubb A2 3/3 6/4 3/3 5/4 5/3 6/4 3/3 6/3 37/27 2   270
2 Tom Fors Ljusdals Pistolskytteklubb A2 5/4 4/3 2/2 5/4 4/2 6/4 4/4 5/3 35/26 7   130
3 Björn Videnberg Råsbo Pistolskytteklubb A2 5/3 6/4 2/2 6/4 6/3 4/3 2/2 4/2 35/23 2    
4 Daniel Whern Bollnäs Pistolskytteklubb A2 3/2 3/2 5/4 4/4 4/2 2/2 5/4 3/1 29/21 5    
5 Kent Sundberg Hudiksvalls Pistolskytteklubb A2 4/3 3/3 2/2 5/4 5/3 5/4 1/1 3/1 28/21 4    
6 Pontus Englund Ljusdals Pistolskytteklubb A2 2/1 4/4 6/4 4/3 4/3 0/0 4/3 4/2 28/20 4    
7 Kenneth Lek Gävle Pistolskytteklubb A2 4/3 3/3 4/4 3/3 1/1 4/3 2/2 2/1 23/20 1    
8 Göte Nilsson Forsa Pistolklubb A2 3/2 3/2 1/1 0/0 1/1 0/0 3/3 4/2 15/11 3    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa  Poäng Std.med. Pris
1 Björn Nordkvist Sandvikens Pistolskytteklubb A3 6/4 6/4 6/4 6/4 6/3 6/4 6/4 6/3 48/30 12 S 360
2 Mikael Larsson F16 Pistolklubb A3 6/4 6/4 6/4 6/4 6/3 6/4 6/4 5/3 47/30 9 S 240
3 Fredrik Pehrson Eksjö Skyttegille A3 5/3 6/4 6/4 6/4 6/3 6/4 6/4 6/3 47/29 12 S 200
4 Per Lindberg Bollnäs Pistolskytteklubb A3 5/4 6/4 6/4 6/4 5/3 6/4 5/4 6/3 45/30 8 S 180
5 Mikael Bergner Forsa Pistolklubb A3 6/4 6/4 6/4 5/4 6/3 6/4 5/3 5/3 45/29 16 S 160
6 Daniel Larsson Ljusdals Pistolskytteklubb A3 6/4 6/4 5/3 6/4 6/3 5/4 5/3 6/3 45/28 10 S 140
7 Jonatan Strid Ljusdals Pistolskytteklubb A3 6/4 5/4 6/4 6/4 6/3 6/4 4/2 6/3 45/28 8 S 120
8 Gabor Buzsaky Borlänge Pistolklubb A3 5/4 5/4 5/4 6/4 6/3 6/4 5/4 6/3 44/30 10 B 100
9 Erik Norbeck Hudiksvalls Pistolskytteklubb A3 6/4 6/3 5/3 6/4 5/3 6/4 6/4 4/2 44/27 11 B  
10 Andreas Eriksson Ljusdals Pistolskytteklubb A3 5/3 6/4 6/4 6/4 6/3 6/4 5/3 4/2 44/27 9 B  
11 John-Erik Rustas Orsa Pistolskytteklubb A3 6/4 6/3 6/4 5/3 5/3 5/3 5/3 6/3 44/26 9 B  
12 Mikael Wiklund Västjämtens Pistolskytteklubb A3 5/4 6/4 5/4 5/4 6/3 6/4 5/4 5/3 43/30 9 B  
13 Robert Råsbo Råsbo Pistolskytteklubb A3 6/4 4/3 5/4 4/4 6/3 6/4 6/4 6/3 43/29 8 B  
14 Ulf Nordlöf Sandvikens Pistolskytteklubb A3 4/3 6/4 5/3 6/4 6/3 6/4 5/3 5/3 43/27 6 B  
15 Lars Hammarlund Sandvikens Pistolskytteklubb A3 6/4 6/4 6/4 5/4 6/3 5/4 4/2 4/2 42/27 11    
16 Roger Björkman Råsbo Pistolskytteklubb A3 4/3 6/4 5/3 6/4 5/2 6/4 4/4 6/3 42/27 7    
17 Tor Kangas Ljusdals Pistolskytteklubb A3 6/4 6/4 6/4 6/4 5/3 6/4 3/2 4/2 42/27 7    
18 Claes Tapper F16 Pistolklubb A3 4/3 6/4 4/3 5/3 6/3 6/4 3/2 6/3 40/25 5    
19 Clas Olsson Bollnäs Pistolskytteklubb A3 5/4 6/4 3/2 5/4 4/2 6/4 4/3 6/3 39/26 5    
20 Leif Gäverth F16 Pistolklubb A3 4/2 5/4 5/4 6/4 6/3 5/3 2/2 6/3 39/25 1    
21 Bo Simu Sandvikens Pistolskytteklubb A3 4/3 6/4 4/3 5/4 4/3 5/4 6/4 4/2 38/27 8    
22 Marcus Claeson Lillsjöns Pistolskytteklubb A3 6/4 6/4 5/4 4/3 5/3 2/2 4/4 5/3 37/27 5    
23 Pär-Erik Holmberg Borlänge Pistolklubb A3 4/4 6/4 4/3 5/3 4/3 6/4 3/3 5/3 37/27 1    
24 Arne Söderberg Uppsala Handeldvapenförening A3 6/4 5/4 5/4 4/4 3/2 3/3 5/4 5/3 36/28 11    
25 Monica Hjertqvist Råsbo Pistolskytteklubb A3 6/4 6/4 3/3 5/4 4/3 5/4 3/2 4/3 36/27 8    
26 Eddie Blomström Umeå Pistolskytteklubb A3 6/4 6/3 4/3 4/4 5/3 3/1 4/3 4/2 36/23 5    
27 Lars Pahlbäck Ljusdals Pistolskytteklubb A3 2/2 6/4 5/4 3/3 6/3 5/4 3/3 5/2 35/25 1    
28 Fredrik Törnberg Sandvikens Pistolskytteklubb A3 3/3 3/3 3/3 6/4 5/3 4/3 4/3 4/2 32/24 7    
29 Mathias Dahlström Forsa Pistolklubb A3 5/3 5/4 2/1 3/3 5/2 4/4 4/3 4/2 32/22 4    
30 Jan Hjertqvist Råsbo Pistolskytteklubb A3 3/3 4/3 2/2 3/3 4/3 3/3 4/3 4/2 27/22 3    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa  Poäng Std.med. Pris
1 Kina Hermansson Rodenhake Råsbo Pistolskytteklubb B1 5/4 6/4 4/2 2/2 4/3 3/3 1/1 6/3 31/22 0   50
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa  Poäng Std.med. Pris
1 Roger Björkman Råsbo Pistolskytteklubb B3 6/4 6/4 6/4 6/4 6/3 6/4 6/4 6/3 48/30 15 S 320
2 Robert Råsbo Råsbo Pistolskytteklubb B3 6/4 6/4 6/4 6/4 6/3 6/4 6/4 6/3 48/30 10 S 160
3 Linda Svensson Råsbo Pistolskytteklubb B3 6/4 5/4 6/4 6/4 6/3 6/4 6/4 6/3 47/30 15 B 120
4 Fredrik Pehrson Eksjö Skyttegille B3 6/4 6/4 6/4 6/4 6/3 6/4 6/4 5/3 47/30 11 B 100
5 Marcus Claeson Lillsjöns Pistolskytteklubb B3 6/4 6/4 6/4 6/4 5/3 6/4 6/4 6/3 47/30 9 B  
6 Claes Tapper F16 Pistolklubb B3 6/4 6/4 5/3 6/4 6/3 6/4 6/4 6/3 47/29 14 B  
7 Mikael Larsson F16 Pistolklubb B3 6/4 6/4 6/4 6/4 6/3 5/4 6/4 4/2 45/29 16    
8 John-Erik Rustas Orsa Pistolskytteklubb B3 6/4 6/4 5/4 6/4 6/3 6/4 4/3 5/3 44/29 7    
9 Andreas Eriksson Ljusdals Pistolskytteklubb B3 6/4 6/4 4/3 6/4 6/3 5/3 5/4 6/3 44/28 11    
10 Arne Söderberg Uppsala Handeldvapenförening B3 5/4 6/4 5/4 6/4 4/3 5/3 5/4 6/3 42/29 7    
11 Eddie Blomström Umeå Pistolskytteklubb B3 5/4 5/3 5/4 5/3 5/3 6/4 5/3 5/3 41/27 2    
12 Mikael Wiklund Västjämtens Pistolskytteklubb B3 6/4 6/4 5/4 6/4 5/3 6/4 0/0 6/3 40/26 0    
13 Leif Gäverth F16 Pistolklubb B3 6/4 6/4 6/4 6/4 6/3 1/1 4/2 5/3 40/25 9    
14 Robert Jonsson Forsa Pistolklubb B2 4/4 3/2 5/4 5/3 5/3 6/4 5/4 6/3 39/27 12    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa Poäng Std.med. Pris
1 Kina Hermansson Rodenhake Råsbo Pistolskytteklubb R1 1/1 6/4 5/4 3/3 4/2 3/2 2/2 3/1 27/19 6   50
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa Poäng Std.med. Pris
1 Johan Östlund Sandvikens Pistolskytteklubb R2 5/4 6/4 6/4 4/4 6/3 6/4 5/4 6/3 44/30 8 B 320
2 Tom Fors Ljusdals Pistolskytteklubb R2 6/4 6/4 2/2 4/4 4/2 5/4 5/4 6/3 38/27 6   160
3 Kickie Svedberg Stockholms Allmänna Pistolskytteklubb R2 6/4 5/4 6/4 2/2 5/3 6/2 5/3 3/2 38/24 11   120
4 Stickan Jansson Söderhamns Pistolskytteklubb R2 6/4 4/4 5/4 5/4 5/3 6/4 1/1 4/2 36/26 1    
5 Stefan Eriksson Forsa Pistolklubb R2 5/3 5/4 4/3 6/4 4/2 3/3 3/2 5/3 35/24 7    
6 Björn Videnberg Råsbo Pistolskytteklubb R2 3/2 6/4 3/2 4/4 5/3 4/4 3/3 5/2 33/24 8    
7 Anderz Ridnert Söderhamns Pistolskytteklubb R2 5/4 4/4 3/2 4/3 3/2 6/4 2/2 4/2 31/23 3    
8 Pär Frances Hille Skyttegille R2 3/3 4/4 2/2 4/3 5/3 5/3 3/3 3/3 29/24 2    
9 Kenneth Lek Gävle Pistolskytteklubb R2 4/3 2/1 5/4 4/3 4/3 4/2 1/1 3/2 27/19 0    
10 Björn Nilsson Stockholms Allmänna Pistolskytteklubb R2 4/3 5/4 2/2 3/2 6/3 2/2 4/3 0/0 26/19 6    
11 Erik Åkerlind Söderhamns Pistolskytteklubb R2 4/3 4/3 5/3 2/2 3/1 3/3 1/1 4/2 26/18 0    
12 Anders Björklund Forsa Pistolklubb R2 4/3 3/3 1/1 1/1 5/2 1/1 4/3 2/1 21/15 1    
                               
Plac Namn Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7 8 Summa Poäng Std.med. Pris
1 Roger Björkman Råsbo Pistolskytteklubb R3 6/4 6/4 6/4 6/4 6/3 6/4 6/4 5/3 47/30 14 S 330
2 Lars Hammarlund Sandvikens Pistolskytteklubb R3 6/4 6/4 6/4 6/4 6/3 6/4 5/3 6/3 47/29 12 S 200
3 Fredrik Pehrson Eksjö Skyttegille R3 6/4 6/4 6/4 6/4 6/3 5/3 5/4 6/3 46/29 11 S 160
4 Pär-Erik Holmberg Borlänge Pistolklubb R3 6/4 6/4 6/4 6/4 6/3 6/4 4/2 6/3 46/28 3 S 140
5 Gabor Buzsaky Borlänge Pistolklubb R3 6/4 6/4 6/4 6/4 6/3 6/4 4/3 5/3 45/29 2 B 120
6 Per Lindberg Bollnäs Pistolskytteklubb R3 6/4 5/4 5/4 6/4 6/3 6/4 5/4 5/3 44/30 7 B 100
7 Jonatan Strid Ljusdals Pistolskytteklubb R3 6/4 4/3 6/4 6/4 6/3 6/4 6/4 4/2 44/28 10 B  
8 Mikael Larsson F16 Pistolklubb R3 6/4 6/4 5/3 6/4 4/2 6/4 5/3 6/3 44/27 9 B  
9 Ulf Nordlöf Sandvikens Pistolskytteklubb R3 5/4 5/4 6/4 6/4 6/3 6/4 4/3 5/3 43/29 8 B  
10 Leif Gäverth F16 Pistolklubb R3 4/3 6/4 6/4 6/4 5/3 5/4 5/3 6/3 43/28 12 B  
11 Claes Tapper F16 Pistolklubb R3 6/4 4/4 6/4 5/4 4/2 6/4 5/3 6/3 42/28 10    
12 Lars Pahlbäck Ljusdals Pistolskytteklubb R3 6/4 5/4 6/4 6/4 5/3 6/4 2/2 6/3 42/28 3    
13 Bo Simu Sandvikens Pistolskytteklubb R3 5/4 6/4 4/3 6/4 6/3 6/4 4/3 5/3 42/28 2    
14 Clas Olsson Bollnäs Pistolskytteklubb R3 3/3 6/4 5/4 6/4 6/3 5/4 3/2 5/3 39/27 6    
15 Lena Sjögren Borlänge Pistolklubb R3 5/3 4/4 6/4 6/4 4/2 3/2 5/4 6/3 39/26 9    
16 Jan Hjertqvist Råsbo Pistolskytteklubb R3 5/4 5/4 6/4 6/4 6/3 6/4 2/2 3/1 39/26 4    
17 Arne Söderberg Uppsala Handeldvapenförening R3 6/4 5/4 6/4 6/4 4/3 3/2 5/4 3/2 38/27 12    
18 Daniel Larsson Ljusdals Pistolskytteklubb R3 4/2 4/4 4/3 0/0 6/3 5/3 6/4 6/3 35/22 15    
19 Izabell Sjödin Gävle Pistolskytteklubb R3 6/4 4/4 4/4 0/0 5/2 4/3 5/4 6/3 34/24 7    
20 Christer Algotsson Söderhamns Pistolskytteklubb R3 3/3 5/4 3/2 6/4 4/2 3/3 4/3 5/2 33/23 6    
21 Patrik Manlig Gävle Pistolskytteklubb R3 0/0 0/0 0/0 0/0 0/0 0/0 0/0 0/0 0/0 0    

 

3-mannalag A-C-R-vapen         Pris
1 Råsbo Psk   135 88 240
A Robert Råsbo Råsbo Psk 43 29  
C Linda Svensson Råsbo Psk 45 29  
R Roger Björkman Råsbo Psk 47 30  
             
2 F16 Pistolklubb - Lag 1   129 86 120
A Mikael Larsson F16 Pistolklubb 47 30  
C Leif Gäverth F16 Pistolklubb 40 28  
R Claes Tapper F16 Pistolklubb 42 28  
             
3 Sandvikens Psk - Lag 2   129  / 85 90
A Johan Östlund Sandvikens Psk 37 27  
C Bo Simu Sandvikens Psk 45 29  
R Lars Hammarlund Sandvikens Psk 47 29  
             
4 F16 Pistolklubb - Lag 3   126  / 81  
A Leif Gäverth F16 Pistolklubb  39 25  
C Claes Tapper F16 Pistolklubb  43 29  
R Mikael Larsson F16 Pistolklubb  44 27  
             
5 F16 Pistolklubb - Lag 2   123 79  
A Claes Tapper F16 Pistolklubb  40 25  
C Mikael Larsson F16 Pistolklubb  40 26  
R Leif Gäverth F16 Pistolklubb  43 28  
             
6 Borlänge Pk - Lag 1   118 79  
A Gabor Buzsaky Borlänge Pk 44 30  
C Lena Sjögren Borlänge Pk 29 21  
R Pär-Erik Holmberg Borlänge Pk 46 28  
             
7 Borlänge Pk - Lag 2   118  / 83  
A Pär-Erik Holmberg Borlänge Pk 37 27  
C Gabor Buzsaky Borlänge Pk 42 30  
R Lena Sjögren Borlänge Pk 39 26  
             
8 Sandvikens Psk - Lag 1   117  / 82  
A Fredrik Törnberg Sandvikens Psk 32 24  
C Björn Nordkvist Sandvikens Psk 42 29  
R Ulf Nordlöf Sandvikens Psk 43 29  
             
9 Forsa Pk   110  / 72  
A Mathias Dahlström Forsa Pk 32 22  
C Mikael Bergner Forsa Pk 43 26  
R Stefan Eriksson Forsa Pk 35 24  
Top