Bollnäs Pistolskytteklubb bjöd in till KRM precision 2015 lördag 22 augusti och söndag 23 augusti - här finns den slutliga resultatlistan.

Vapengrupp C                                  
Plats Tävlande Förening Klass 1 2 3 4 5 6 7   Stm 8 9 10 Summa    
1 Weith Andersson Gävle PK Ö 48 48 49 48 45 49 49 336 S 48 48 46 478    
2 Fredrik Pehrson Ljusdals PK Ö 45 48 50 47 47 46 48 331 S 48 49 47 475    
3 Hans Larsson Hudiksvalls PSK Ö 47 47 49 47 45 49 47 331 S 47 46 45 469    
4 Per-Arne Hedström Gävle PK Ö 45 44 48 46 47 47 49 326 B 47 47 46 466    
5 Göran Storm Gävle PK Ö 46 45 46 44 48 46 48 323 B 47 45 47 462    
6 Johan Söderberg Gävle PK Ö 47 46 45 47 44 44 49 322 B 44 47 48 461    
7 Tor Kangas Ljusdals PSK Ö 45 43 50 47 46 48 44 323 B 45 46 44 458    
8 Christer Algotsson Söderhamns PSK Ö 46 46 46 45 44 46 48 321   43 46 47 457    
9 Peter Lindqvist Bollnäs PSK Ö 45 46 45 45 44 44 46 315   46 46 46 453    
10 Jan Szygula Stråtjära PSG Ö 47 48 46 41 46 46 43 317   46 45 44 452    
11 Karl-Erik Frunck Söderhamns PSK Ö 40 43 45 47 43 45 48 311   45 44 46 446    
12 Anan Damanhouri Stråtjära PSG Ö 45 44 44 44 44 43 45 309   43 46 45 443    
13 Åsa Juhlén Ljusdals PSK D 42 44 42 41 39 46 50 304   43 45 46 438    
14 Daniel Whern Bollnäs PSK Ö 35 40 41 37 40 35 41 269   35 45 44 393    
15 Janne Kjellström Söderhamns PSK Ö 42 37 40 30 42 40 43 274   32 45 38 389    
16 Erik Lindqvist Bollnäs PSK J 43 37 39 29 39 43 41 271   34 37 44 386    
                                     
1 Bernt Säll Rotebergs SK V 48 47 47 47 46 47 47 329 B 47 41 47 464    
2 Roland Eriksson Rotebergs SK V 45 43 41 39 44 41 41 294   42 42 42 420    
3 Göran Nordh Stråtjära PSG V 36 36 26 43 43 41 42 267   41 42 38 388    
4 Birger Olsson Stråtjära PSG V 34 33 42 33 39 30 30 241   39 31 33 344    
                                     
Lagtävling öppen C                                
                                     
1 Gävle Pk     985                            
    Weith Andersson 336                              
    Per-Arne Hedström 326                              
    Göran Storm 323                              
                                     
2 Ljusdals Psk     958                            
    Fredrik Pherson 331                              
    Tor Kangas 323                              
    Åsa Juhlén 304                              
                                     
3 Söderhamns Psk     906                            
    Christer Algotsson 321                              
    Karl-Erik Frunck 311                              
    Janne Kjellström 274                              
                                     
4 Bollnäs Psk     855                            
    Peter Lindqvist 315                              
    Erik Lindqvist 271                              
    Daniel Whern 269                              
                                     
Lagtävling Veteraner C                                
                                     
1 Rotebergs Sk     623                            
    Bernt Säll 329                              
    Roland Eriksson 294                              
                                     
2 Stråtjära Psg     508                            
    Göran Nordh 267                              
    Birger Olsson 241                              
                                     
Vapengrupp A                                  
Plats Tävlande Förening   1 2 3 4 5 6 7   Stm 8 9 10 Summa Särskj. Totalt
1 Jan Szygula Stråtjära Psg   45 47 44 41 45 46 47 315 B 46 47 49 457    
2 Tor Kangas Ljusdals Psk   45 46 47 45 47 46 47 323 S 42 42 45 452    
3 Christer Algotsson Söderhamns Psk   47 47 44 45 48 45 46 322 B 44 42 43 451 47 498
4 Bengt Forsling Ockelbo Psk   43 43 48 46 43 46 44 313 B 45 46 47 451 40 491
5 Karl-Erik Frunck Söderhamns Psk   48 46 43 46 44 43 43 313 B 44 45 43 445    
6 Styrbjörn Johansson Söderhamns Psk   45 39 43 44 48 46 43 308   45 44 47 444    
7 Roland Eriksson Rotebergs Sk   41 45 43 43 44 45 46 307   47 46 40 440    
8 Peter Lindqvist Bollnäs Psk   38 36 44 44 37 43 41 283   40 44 41 408    
9 Daniel Whern Bollnäs Psk   37 39 38 38 38 43 38 271   43 41 39 394    
                                     
Vapengrupp B                                  
Plats Tävlande Förening   1 2 3 4 5 6 7   Stm 8 9 10 Summa    
1 Fredrik Pehrson Ljusdals Pk   46 46 46 44 48 49 47 326 B 49 50 44 469    
2 Tor Kangas Ljusdals Pk   45 46 47 47 47 44 47 323 B 46 49 48 466    
3 Jan Szygula Stråtjära Psg   45 46 46 49 45 48 47 326 B 46 47 43 462    
4 Christer Algotsson Söderhamns Psk   46 46 46 48 43 45 49 323 B 44 45 47 459    
5 Karl-Erik Frunck Söderhamns Psk   43 44 48 44 45 49 48 321 B 48 45 44 458    
6 Bengt Forsling Ockelbo Psk   46 43 40 43 46 45 48 311   44 49 49 453    
7 Peter Lindqvist Bollnäs Psk   38 41 41 40 38 41 48 287   42 43 42 414    
8 Daniel Whern Bollnäs Psk   38 41 41 38 38 40 41 277   39 43 37 396    

Resultatlistan som PDF för utskrift

Top