Sandvikens Pistolskytteklubb bjöd in till Hammarslaget, nationell tävling i  Fältskjutning med pistol och revolver, lördag 8 augusti med kretsmästerskap i vapengrupp A + R - här finns de slutliga resulatatlistorna.

Pl Namn Klubb   Stn 1 Stn 2 Stn 3 Stn 4 Stn 5 Stn 6 Stn 7 Stn 8   Summa Poäng Std.med Pris
  C1                                                                  
1 Fredrik Nordin Sandvikens PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 6 / 6   48 / 29 19 S 200:-
2 Johan Berger Hedemora PK   6 / 2 5 / 3 5 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 2 6 / 3 6 / 6   45 / 27 24 B 150:-
3 Johan Wahlgren Säters PSF   6 / 2 6 / 3 5 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 5 / 5   45 / 27 22 B 100:-
4 Mika Kovalainen Gävle PSK   5 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 3 / 3   43 / 26 20    
5 Frallan Ekengård Gripen PK   6 / 2 6 / 3 2 / 1 6 / 3 4 / 4 6 / 3 6 / 3 4 / 4   40 / 23 14    
6 Anita Ellström Uppsala HF   6 / 2 5 / 2 6 / 3 5 / 3 4 / 4 3 / 2 6 / 2 5 / 5   40 / 23 11    
7 Anton Fällgren Hedemora PK   5 / 2 4 / 2 5 / 3 6 / 3 2 / 2 6 / 3 5 / 3 2 / 2   35 / 20 20    
8 Izabell Sjödin Gävle PSK   2 / 1 3 / 2 4 / 2 6 / 3 4 / 4 4 / 2 5 / 3 5 / 5   33 / 22 12    
9 Viktoria Asplund Säters PSF   6 / 2 5 / 3 4 / 2 0 / 0 3 / 3 5 / 3 4 / 2 2 / 2   29 / 17 13    
10 Morgan Persson Falu Sport & PSK   3 / 2 3 / 2 3 / 2 5 / 3 4 / 4 4 / 3 3 / 2 3 / 3   28 / 21 12    
11 Andreas Pettersson Örebro PSSSK   3 / 2 2 / 1 6 / 3 4 / 3 3 / 3 3 / 3 4 / 2 1 / 1   26 / 18 1    
                                                                     
  C2                                                                  
1 Styrbjörn Johansson Söderhamns PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 5 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 5 / 5   46 / 28 16 S 300:-
2 Martin Råsbo Råsbo PSK   6 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3 4 / 4 6 / 3 6 / 3 6 / 6   45 / 27 19 B 200:-
3 Jonny Bratberg Sandvikens PSK   6 / 2 5 / 3 6 / 3 5 / 2 5 / 5 6 / 3 5 / 2 6 / 6   44 / 26 20   150:-
4 Jaan Kokk Sandvikens PSK   6 / 2 6 / 3 5 / 2 6 / 3 5 / 5 6 / 3 5 / 3 5 / 5   44 / 26 16   100:-
5 Annica Ström Sandvikens PSK   6 / 2 4 / 2 6 / 3 5 / 2 4 / 4 6 / 3 6 / 3 5 / 5   42 / 24 23   100;.
6 Jesper Lindström Falu Sport & PSK   6 / 2 6 / 2 5 / 3 6 / 3 4 / 4 6 / 3 5 / 3 4 / 4   42 / 24 15    
7 Johnny Arbinger Sandvikens PSK   4 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 3 / 3 6 / 3 5 / 2 5 / 5   41 / 24 15    
8 Pär Eriksson Söderhamns PSK   6 / 2 4 / 3 6 / 3 6 / 3 4 / 4 5 / 3 6 / 3 3 / 3   40 / 24 12    
9 Patrick Johansson PK-Ena   4 / 2 6 / 3 5 / 3 6 / 3 5 / 5 5 / 3 5 / 3 3 / 3   39 / 25 9    
10 Tommy Rosencrantz Falu Sport & PSK   5 / 2 6 / 3 4 / 3 5 / 3 4 / 4 6 / 3 5 / 2 4 / 4   39 / 24 17    
11 Falk-Sebastian Kühn Orsa PSK   5 / 2 2 / 2 6 / 2 6 / 3 4 / 4 6 / 3 5 / 3 5 / 5   39 / 24 15    
12 Arne Johansson Sandvikens PSK   5 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 3 / 2 6 / 3 2 / 2   38 / 23 3    
13 Krister Johansson Söderhamns PSK   5 / 2 2 / 1 3 / 2 6 / 3 4 / 4 5 / 3 5 / 3 6 / 6   36 / 24 16    
14 Christian Forslind Gävle PK   5 / 2 2 / 2 5 / 3 6 / 3 4 / 4 5 / 3 5 / 3 4 / 4   36 / 24 12    
15 Anders Edman Örebro PSSSK   2 / 2 5 / 3 4 / 2 5 / 2 4 / 4 3 / 2 4 / 3 6 / 6   33 / 24 9    
16 Johan Albenus Borlänge PK   2 / 1 4 / 2 5 / 2 5 / 2 6 / 6 5 / 3 3 / 2 3 / 3   33 / 21 9    
17 Robin Svensson Stråtjära PSG   5 / 2 2 / 1 4 / 2 3 / 3 3 / 3 2 / 2 4 / 2 6 / 6   29 / 21 7    
18 Harry Gulich Gävlepolisens IF   4 / 2 4 / 3 3 / 1 5 / 2 1 / 1 3 / 2 6 / 2 3 / 3   29 / 16 5    
                                                                     
  C3                                                                  
1 Peter Rusbach Borlänge PK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 6 / 6   48 / 29 24 S 300:-
2 Daniel Kron Gripen PK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 6 / 6   48 / 29 18 S 250:-
3 Per Lindberg Bollnäs PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 6 / 6   48 / 29 18 S 250:-
4 Roger Björkman Råsbo PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 5 / 5   47 / 28 20 S 200:-
5 Clas Olsson Bollnäs PSK   6 / 2 5 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 6 / 6   47 / 28 17 S 200:-
6 Kenneth Järf Håtuna PSSK   5 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 5 / 3 6 / 3 6 / 6   46 / 29 14 S 150:-
7 Fredrik Tjepliak Örebro PSSSK   5 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6   46 / 28 20 S 150:-
8 Mattias Bergman Ekens PSF   6 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6   46 / 28 17 S 100:-
9 Monica Hjertqvist Råsbo PSK   6 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6   46 / 28 17 S 100:-
10 Anders Hörberg Älvkarleby Pk   5 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6   46 / 28 15 S 100:-
11 Linda Svensson Råsbo PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 5 / 5   46 / 27 23 S  
12 Christer Eriksson Sandvikens PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 5 / 5   46 / 27 19 S  
13 Henrik Skoglund Sandvikens PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 5 / 5   46 / 27 17 S  
14 Roger Norén Sandvikens PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 5 / 2 6 / 3 6 / 6   46 / 27 16 S  
15 Mikael Sellner Leksands PK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 5 / 5   46 / 27 16 S  
16 Gary E Nelson ÖPK   6 / 2 5 / 3 6 / 3 5 / 3 6 / 6 5 / 3 6 / 3 6 / 6   45 / 29 14 B  
17 Christer Algotsson Söderhamns PSK   4 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6   45 / 28 20 B  
18 Jan-Ola Jansson Falu Sport & PSK   5 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 5 / 3 6 / 3 6 / 6   45 / 28 19 B  
19 Mats Eriksson Säters PSF   5 / 2 6 / 3 5 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 5 / 5   45 / 28 17 B  
20 Erik Norbeck Forsa PK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 5 / 3 6 / 3 5 / 5   45 / 27 17 B  
21 Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 4 / 4 6 / 3 6 / 3 5 / 5   45 / 26 18 B  
22 Fredrik Rosevall Örebro PSSSK   5 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 5 / 3 6 / 3 5 / 5   44 / 27 10    
23 Bengt Forsling Ockelbo PSk   5 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 3 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6   44 / 26 21    
24 Jan Lövgren Hallsberg PK   6 / 2 6 / 3 5 / 3 6 / 3 4 / 4 6 / 3 6 / 3 5 / 5   44 / 26 20    
25 Tomas Ström Grängesbergs PK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 3 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5   44 / 25 16    
26 Robert Jonsson Forsa PK   6 / 2 4 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 5 / 3 6 / 3 4 / 4   43 / 27 17    
27 Patrik Manlig Gävle PK   6 / 2 6 / 3 5 / 3 5 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 3 / 3   43 / 26 20    
28 Henning Rydén Gagnef-Mockfjärd PSK 5 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 4 / 4   43 / 26 17    
29 Rolf Dragsten Gagnef-Mockfjärd PSK 4 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 4 / 4   43 / 26 15    
30 Peter Dansk Sandvikens PSK   3 / 1 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 5 / 5   43 / 26 14    
31 Tor Kangas Ljusdals PK   5 / 2 4 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 4 / 4   43 / 26 14    
32 John-Erik Rustas Orsa PSK   4 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 2 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 6   42 / 25 20    
33 Kenneth Garp Bromma PK   6 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 5 / 3 6 / 3 3 / 3   42 / 25 18    
34 Caroline Landhage PK-Ena   6 / 2 6 / 3 6 / 3 5 / 3 4 / 4 5 / 3 6 / 3 4 / 4   42 / 25 16    
35 Lars Eriksson Leksands PK   6 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3 4 / 4 6 / 3 6 / 3 3 / 3   42 / 24 21    
36 Matthias Dahlström Forsa PK   6 / 2 6 / 3 5 / 3 5 / 2 5 / 5 6 / 3 6 / 3 3 / 3   42 / 24 20    
37 Jan Hjertqvist Råsbo PSK   5 / 2 6 / 3 6 / 3 5 / 2 4 / 4 4 / 3 5 / 2 6 / 6   41 / 25 11    
                                                                     
  VY                                                                  
1 Jan-Åke Lindström Salems PK   6 / 2 6 / 3 5 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 2 5 / 5   46 / 27 18 S 200:-
2 Kurt Karlsson Sandvikens PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 2 6 / 3 4 / 4 5 / 3 6 / 3 6 / 6   45 / 26 11 B 100:-
3 Anders Gawell Salems PK   6 / 2 5 / 3 5 / 2 6 / 3 5 / 5 5 / 3 6 / 3 6 / 6   44 / 27 16    
4 Christer Eriksson Ockelbo PSk   5 / 2 6 / 3 5 / 3 4 / 2 5 / 5 5 / 3 6 / 3 6 / 6   42 / 27 17    
5 Curt Johansson Atlas Copco PK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 3 / 3 6 / 3 6 / 3 3 / 3   42 / 23 14    
6 Bo Blanck Gävle PSK   4 / 2 3 / 2 5 / 2 6 / 2 1 / 1 5 / 3 5 / 3 3 / 3   32 / 18 12    
                                                                     
  B2                                                                  
1 Jaan Kokk Sandvikens PSK   6 / 2 5 / 3 6 / 3 4 / 2 6 / 6 6 / 3 6 / 3 4 / 4   43 / 26 21   200:-
2 Pär Eriksson Söderhamns PSK   6 / 2 6 / 3 5 / 3 6 / 3 5 / 5 5 / 3 6 / 3 4 / 4   43 / 26 16   100:-
3 Christer Eriksson Ockelbo PSk   3 / 1 1 / 1 5 / 2 5 / 3 4 / 4 4 / 2 6 / 3 5 / 5   33 / 21 8    
4 Lars-Åke Burman Arbrå PK   3 / 2 1 / 1 3 / 2 4 / 3 3 / 3 2 / 2 3 / 2 0 / 0   19 / 15 3    
5 Andreas Boström Arbrå PK   3 / 1 2 / 2 2 / 2 2 / 2 3 / 3 2 / 1 0 / 0 1 / 1   15 / 12 2    
                                                                     
  B3                                                                  
1 Jan-Ola Jansson Falu Sport & PSK   6 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6   46 / 28 21 S 200:-
2 Roger Björkman Råsbo PK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 5 / 2 5 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6   46 / 27 19 S 150:-
3 Roger Norén Sandvikens PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 4 / 3 6 / 6 5 / 2 6 / 3 6 / 6   45 / 28 22 B 100:-
4 Kenneth Järf Håtuna PSSK   6 / 2 6 / 3 5 / 3 6 / 3 5 / 5 5 / 3 6 / 3 6 / 6   45 / 28 14 B  
5 Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK   5 / 2 4 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 5 / 3 6 / 3 6 / 6   44 / 29 16    
6 Mats Eriksson Säters PSF   6 / 2 5 / 3 5 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 5 / 3 5 / 5   44 / 28 22    
7 John-Erik Rustas Orsa PSK   6 / 2 4 / 2 5 / 2 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6   44 / 26 15    
8 Fredrik Tjepliak Örebro PSSSK   6 / 2 4 / 3 6 / 3 6 / 3 4 / 4 6 / 3 6 / 3 5 / 5   43 / 26 18    
9 Bengt Forsling Ockelbo PSk   3 / 1 4 / 3 6 / 3 6 / 3 3 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6   40 / 25 18    
                                                                     
  A1                                                                  
1 Frallan Ekengård Gripen PK   5 / 2 2 / 2 5 / 2 6 / 3 6 / 6 5 / 3 6 / 3 4 / 4   39 / 25 10   200:-
2 Mika Kovalainen Gävle PSK   6 / 2 5 / 2 3 / 2 6 / 3 4 / 4 5 / 3 5 / 3 4 / 4   38 / 23 10   100:-
3 Fredrik Nordin Sandvikens PSK   3 / 1 4 / 3 6 / 3 3 / 2 4 / 4 4 / 3 5 / 3 4 / 4   33 / 23 13    
4 Johan Wahlgren Säters PSF   5 / 2 5 / 3 6 / 3 4 / 2 5 / 5 1 / 1 6 / 3 3 / 3   35 / 22 4    
5 Andreas Pettersson Örebro PSSSK   5 / 2 3 / 1 6 / 3 4 / 2 4 / 4 2 / 1 6 / 3 5 / 5   35 / 21 4    
6 Viktoria Asplund Säters PSF   1 / 1 4 / 2 6 / 2 2 / 2 3 / 3 3 / 2 5 / 2 2 / 2   26 / 16 7    
7 Anita Ellström Uppsala HF   4 / 1 3 / 1 5 / 3 1 / 1 3 / 3 2 / 2 6 / 2 2 / 2   26 / 15 4    
8 Izabell Sjödin Gävle PSK   2 / 2 4 / 3 0 / 0 0 / 0 0 / 0 0 / 0 0 / 0 0 / 0   6 / 5 0    
                                                                     
  A2                                                                  
1 Styrbjörn Johansson Söderhamns PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 5 / 3 6 / 3 3 / 3   44 / 26 16 B 200:-
2 Martin Råsbo Råsbo PSK   5 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 5 / 3 6 / 3 4 / 4   43 / 27 10 B 150:-
3 Bo Blanck Gävle PSK   6 / 2 5 / 3 5 / 3 6 / 3 4 / 4 6 / 3 5 / 2 5 / 5   42 / 25 10   100:-
4 Falk-Sebastian Kühn Orsa PSK   5 / 2 5 / 3 4 / 2 6 / 3 6 / 6 3 / 2 6 / 3 5 / 5   40 / 26 9   100:-
5 Krister Johansson Söderhamns PSK   4 / 2 6 / 3 4 / 2 6 / 3 4 / 4 2 / 2 6 / 3 2 / 2   34 / 21 2    
6 Johnny Arbinger Sandvikens PSK   2 / 2 3 / 3 5 / 3 4 / 2 5 / 5 4 / 2 6 / 3 4 / 4   33 / 24 11    
7 Andreas Boström Arbrå PK   5 / 2 6 / 3 3 / 2 3 / 1 4 / 4 4 / 3 3 / 2 2 / 2   30 / 19 10    
8 Andres Edman Örebro PSSSK   3 / 2 3 / 2 3 / 2 3 / 2 5 / 5 3 / 3 6 / 3 2 / 2   28 / 21 6    
9 Lars-Åke Burman Arbrå PK   4 / 2 0 / 0 5 / 3 4 / 3 2 / 2 5 / 3 5 / 3 3 / 3   28 / 19 13    
10 Robin Svensson Stråtjära PSG   4 / 1 0 / 0 4 / 2 1 / 1 5 / 5 3 / 3 6 / 2 4 / 4   27 / 18 5    
11 Patrick Johansson PK-Ena   3 / 2 4 / 2 5 / 3 3 / 2 2 / 2 2 / 2 5 / 2 3 / 3   27 / 18 3    
12 Daniel Falk Hälsinge regemente skytteförening 3 / 1 3 / 2 2 / 1 3 / 1 3 / 3 3 / 2 6 / 2 2 / 2   25 / 14 6    
13 Johan Albenus Borlänge PK   3 / 2 2 / 2 3 / 3 3 / 2 4 / 4 2 / 1 5 / 2 2 / 2   24 / 18 3    
                                                                     
  A3                                                                  
1 Per Lindberg Bollnäs PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 6 / 6   48 / 29 23 S 300:-
2 Jan-Ola Jansson Falu Sport & PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 6 / 6   48 / 29 19 S 250:-
3 Mattias Bergman Ekens PSF   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 5 / 5   47 / 28 20 S 200:-
4 Curt Johansson Atlas Copco PK   6 / 2 6 / 3 5 / 2 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 6 / 6   47 / 28 13 S 150:-
5 Henrik Skoglund Sandvikens PSK   6 / 2 4 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 6 / 6   46 / 29 16 S 150:-
6 Fredrik Rosevall Örebro PSSSK   6 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 5 / 5   46 / 28 21 S 100:-
7 Roger Björkman Råsbo PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 4 / 4   46 / 27 24 S 100:-
8 Hans Andersson Västerås Pistolskyttar 6 / 2 6 / 3 5 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 2 5 / 5   46 / 27 21 S  
9 Roger Norén Sandvikens PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 5 / 2 6 / 3 6 / 6   46 / 27 13 S  
10 Daniel Kron Gripen PK   6 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 5 / 3 5 / 3 6 / 6   45 / 29 13 B  
11 John-Erik Rustas Orsa PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 5 / 3 6 / 6 5 / 3 6 / 3 5 / 5   45 / 28 16 B  
12 Clas Olsson Bollnäs PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 3 4 / 3 5 / 2 6 / 6   45 / 25 13 B  
13 Peter Rusbach Borlänge PK   6 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 4 / 4   44 / 26 16 B  
14 Henning Rydén Gagnef-Mockfjärd PSK 6 / 2 5 / 3 6 / 3 5 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 4 / 4   43 / 26 15 B  
15 Caroline Landhage PK-Ena   6 / 2 5 / 2 6 / 3 5 / 3 6 / 6 5 / 3 6 / 3 4 / 4   43 / 26 13 B  
16 Mikael Sellner Leksands PK   5 / 2 5 / 2 6 / 3 6 / 3 5 / 5 5 / 3 6 / 3 5 / 5   43 / 26 9 B  
17 Gary E Nelson ÖPK   6 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 3 / 2 6 / 2 5 / 5   43 / 26 6 B  
18 Tor Kangas Ljusdals PK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 5 / 3 6 / 6 4 / 2 5 / 2 4 / 4   42 / 25 14    
19 Bo Simu Sandvikens PSK   2 / 2 5 / 3 6 / 3 5 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6   41 / 28 20    
20 Lars Eriksson Leksands PK   5 / 2 4 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 4 / 3 5 / 3 5 / 5   41 / 28 11    
21 Erik Norbeck Forsa PK   6 / 2 5 / 3 5 / 3 5 / 3 5 / 5 4 / 2 6 / 3 5 / 5   41 / 26 10    
22 Jan Lövgren Hallsberg PK   6 / 2 5 / 3 5 / 3 6 / 3 3 / 3 5 / 3 6 / 3 5 / 5   41 / 25 19    
23 Tomas Ström Grängesbergs PK   4 / 2 5 / 3 5 / 2 5 / 3 5 / 5 5 / 3 6 / 3 4 / 4   39 / 25 17    
24 Fredrik Tjepliak Örebro PSSSK   6 / 2 4 / 2 3 / 2 6 / 3 5 / 5 5 / 3 6 / 3 4 / 4   39 / 24 13    
25 Kenneth Garp Bromma PK   6 / 2 4 / 2 6 / 3 4 / 2 4 / 4 6 / 3 6 / 3 2 / 2   38 / 21 18    
26 Robert Jonsson Forsa PK   6 / 2 3 / 2 6 / 3 5 / 2 6 / 6 3 / 3 6 / 2 2 / 2   37 / 22 5    
27 Rolf Dragsten Gagnef-Mockfjärd PSK 6 / 2 5 / 2 3 / 2 5 / 3 6 / 6 2 / 2 6 / 3 3 / 3   36 / 23 5    
28 Jan Hjertqvist Råsbo PSK   4 / 2 4 / 2 3 / 2 4 / 3 3 / 3 5 / 3 0 / 0 4 / 4   27 / 19 14    
                                                                     
  R1                                                                  
1 Mika Kovalainen Gävle PSK   6 / 2 5 / 4 5 / 2 5 / 3 5 / 5 6 / 1 5 / 3 5 / 4   66 17   200:-
2 Andreas Pettersson Örebro PSSSK   5 / 1 6 / 5 6 / 3 5 / 3 5 / 5 6 / 1 5 / 1 5 / 4   66 16   100:-
3 Izabell Sjödin Gävle PSK   5 / 1 4 / 4 5 / 2 5 / 3 5 / 2 6 / 1 6 / 3 4 / 4   60 14    
4 Frallan Ekengård Gripen PK   4 / 2 5 / 4 4 / 2 3 / 2 5 / 5 2 / 1 5 / 1 4 / 4   53 4    
5 Morgan Persson Falu Sport & PSK   3 / 1 4 / 3 4 / 3 2 / 2 4 / 4 4 / 1 3 / 2 4 / 1   45 15    
6 Viktoria Asplund Säters PSF   5 / 2 4 / 4 5 / 2 4 / 3 3 / 3 6 / 1 5 / 2 4 / 4   57 10    
                                                                     
  R2                                                              
1 Jonny Arbinger Sandvikens PSK   5 / 2 5 / 5 5 / 3 5 / 3 5 / 5 6 / 1 6 / 3 5 / 5   69 15 B 200:-
2 Bo Blanck Gävle PSK   6 / 2 5 / 4 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 1 4 / 3 4 / 4   67 19   150:-
3 Falk-Sebastian Kühn Orsa PSK   5 / 2 6 / 5 4 / 2 5 / 3 3 / 3 5 / 1 5 / 3 5 / 5   62 19   100:-
4 Christian Forslind Gävle PK   5 / 1 4 / 4 6 / 3 5 / 2 5 / 5 6 / 1 4 / 2 4 / 4   61 14    
5 Annica Ström Sandvikens PSK   4 / 2 0 / 0 5 / 3 5 / 3 5 / 5 6 / 1 5 / 3 5 / 3   55 19    
6 Robin Svensson Stråtjära PSG   6 / 2 4 / 2 5 / 2 3 / 2 4 / 4 5 / 1 5 / 2 4 / 4   55 15    
7 Tommy Rosencrantz Falu Sport & PSK   6 / 2 6 / 5 5 / 2 4 / 3 2 / 2 3 / 1 5 / 3 3 / 3   55 5    
8 Anders Edman Örebro PSSSK   6 / 2 5 / 4 5 / 3 2 / 2 2 / 2 4 / 1 4 / 2 5 / 3   52 16    
9 Johan Albenus Borlänge PK   4 / 2 4 / 4 2 / 2 2 / 2 3 / 3 5 / 1 5 / 1 5 / 4   49 16    
10 Jesper Lindström Falu Sport & PSK   4 / 2 4 / 1 4 / 2 3 / 2 6 / 1 5 / 1 5 / 2 4 / 1   47 14    
                                                                 
                                                                     
  R3                                                              
1 Curt Johansson Atlas Copco PK   6 / 2 6 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 1 6 / 3 6 / 6   77 25 S 300:-
2 Roger Björkman Råsbo PSK   6 / 2 6 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 1 6 / 3 6 / 6   77 20 S 250:-
3 Mattias Bergman Ekens PSF   6 / 2 5 / 4 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 1 6 / 3 6 / 6   75 21 S 200:-
4 Linda Svensson Råsbo PSK   6 / 2 6 / 5 6 / 3 5 / 3 5 / 5 6 / 1 6 / 3 6 / 6   74 22 S 200:-
5 Christer Algotsson Söderhamns PSK   6 / 2 6 / 5 6 / 3 5 / 3 6 / 6 6 / 1 6 / 3 5 / 5   74 21 S 150:-
6 Hans Andersson Västerås Pistolskyttar 6 / 2 6 / 5 6 / 3 5 / 3 5 / 5 6 / 1 6 / 3 6 / 6   74 17 S 150:-
7 Kenneth Garp Bromma PK   5 / 2 6 / 5 5 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 1 6 / 3 6 / 6   73 22 B 100:-
8 Patrik Manlig Gävle PK   6 / 2 6 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 1 5 / 2 5 / 5   73 22 B 100:-
9 Bengt Forsling Ockelbo PSk   4 / 2 5 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 1 5 / 3 6 / 6   73 21 B  
10 Anders Gawell Salems PK   6 / 2 6 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 1 6 / 3 4 / 4   73 18 B  
11 Daniel Kron Gripen PK   6 / 2 5 / 4 5 / 3 5 / 3 6 / 6 6 / 1 5 / 3 6 / 6   72 20 B  
12 Fredrik Rosevall Örebro PSSSK   6 / 2 5 / 4 6 / 3 5 / 3 5 / 5 6 / 1 6 / 3 6 / 6   72 17 B  
13 Per Lindberg Bollnäs PSK   5 / 2 6 / 5 5 / 3 6 / 3 4 / 4 6 / 1 6 / 3 6 / 6   71 22 B  
14 Monica Hjertqvist Råsbo PSK   6 / 2 6 / 5 6 / 3 6 / 3 4 / 4 6 / 1 6 / 3 5 / 5   71 19 B  
15 Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK   5 / 2 6 / 5 5 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 1 6 / 3 4 / 4   69 18 B  
16 Matthias Dahlström Forsa PK   6 / 2 6 / 5 4 / 3 5 / 3 6 / 6 6 / 1 4 / 2 5 / 5   69 12 B  
17 Kenneth Järf Håtuna PSSK   6 / 2 6 / 5 6 / 3 5 / 3 4 / 4 6 / 1 6 / 3 4 / 4   68 20    
18 Clas Olsson Bollnäs PSK   5 / 2 4 / 3 5 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 1 5 / 3 6 / 6   68 17    
19 Peter Rusbach Borlänge PK   6 / 2 5 / 4 6 / 3 6 / 3 4 / 4 6 / 1 5 / 3 5 / 5   68 15    
20 Mats Eriksson Säters PSF   5 / 2 6 / 5 6 / 3 4 / 2 5 / 4 5 / 1 6 / 3 5 / 5   67 18    
21 Mikael Sellner Leksands PK   6 / 2 6 / 5 6 / 3 5 / 3 4 / 4 5 / 1 6 / 3 4 / 4   67 17    
22 Robert Jonsson Forsa PK   6 / 2 6 / 5 4 / 2 3 / 2 5 / 5 6 / 1 6 / 3 5 / 5   66 21    
23 Lars Eriksson Leksands PK   6 / 2 5 / 4 6 / 3 5 / 2 5 / 5 6 / 1 5 / 2 4 / 4   65 20    
24 Jan Hjertqvist Råsbo PSK   5 / 2 5 / 4 6 / 3 5 / 2 3 / 3 6 / 1 6 / 2 6 / 6   65 15    
25 Jarmo Kekarainen Sandvikens PSK   6 / 2 5 / 5 5 / 2 6 / 3 6 / 6 4 / 1 4 / 2 4 / 4   65 11    
26 Tor Kangas Ljusdals PK   4 / 2 6 / 5 5 / 3 5 / 2 4 / 4 6 / 1 6 / 3 4 / 4   64 15    
27 Gary E Nelson ÖPK   6 / 2 5 / 4 6 / 3 6 / 1 6 / 2 6 / 1 6 / 2 5 / 2   63 18    
28 Tomas Ström Grängesbergs PK   6 / 2 6 / 5 5 / 3 4 / 2 6 / 5 4 / 1 5 / 2 4 / 3   63 13    
29 Anders Hörberg Älvkarleby Pk   5 / 1 5 / 4 5 / 3 2 / 1 5 / 5 6 / 1 6 / 3 4 / 4   60 21    

Sammanslagning av klasser har gjorts där det varit för få deltagare.

Resultatlista för Hammarslaget som PDF för utskrift

KRM Fält A + R 2015

Plac Namn Klubb   Stn 1 Stn 2 Stn 3 Stn 4 Stn 5 Stn 6 Stn 7 Stn 8   Summa Poäng P Särskjutn Medalj
  Revolver                                                                    
1 Christer Algotsson Söderhamns PSK   6 / 2 6 / 5 6 / 3 5 / 3 5 / 5 6 / 1 6 / 3 6 / 6   46 / 28 74 21   Guld
2 Bengt Forsling Ockelbo PSk   4 / 2 5 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 1 5 / 3 6 / 6   44 / 29 73 21   Silver
3 Patrik Manlig Gävle PSK   6 / 2 6 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 1 5 / 2 5 / 5   46 / 27 73 22   Brons
4 Per Lindberg Bollnäs PSK   5 / 2 6 / 5 5 / 3 6 / 3 4 / 4 6 / 1 6 / 3 6 / 6   44 / 27 71 22    
5 Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK   5 / 2 6 / 5 5 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 1 6 / 3 4 / 4   43 / 26 69 18    
6 Jonny Arbinger Sandvikens PSK   5 / 2 5 / 5 5 / 3 5 / 3 5 / 5 6 / 1 6 / 3 5 / 5   42 / 27 69 15    
7 Matthias Dahlström Forsa PK   6 / 2 6 / 5 4 / 3 5 / 3 6 / 6 6 / 1 4 / 2 5 / 5   42 / 27 69 12    
8 Clas Olsson Bollnäs PSK   5 / 2 4 / 3 5 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 1 5 / 3 6 / 6   42 / 26 68 17    
9 Bo Blanck Gävle PSK   6 / 2 5 / 4 6 / 3 6 / 3 5 / 5 6 / 1 4 / 3 4 / 4   42 / 25 67 19    
10 Robert Jonsson Forsa PK   6 / 2 6 / 5 4 / 2 3 / 2 5 / 5 6 / 1 6 / 3 5 / 5   41 / 25 66 21    
11 Mika Kovalainen Gävle PSK   6 / 2 5 / 4 5 / 2 5 / 3 5 / 5 6 / 1 5 / 3 5 / 4   42 / 24 66 17    
12 Jarmo Kekarainen Sandvikens PSK   6 / 2 5 / 5 5 / 2 6 / 3 6 / 6 4 / 1 4 / 2 4 / 4   40 / 25 65 11    
13 Tor Kangas Ljusdals PK   4 / 2 6 / 5 5 / 3 5 / 2 4 / 4 6 / 1 6 / 3 4 / 4   40 / 24 64 15    
14 Christian Forslind Gävle PSK   5 / 1 4 / 4 6 / 3 5 / 2 5 / 5 6 / 1 4 / 2 4 / 4   39 / 22 61 14    
15 Izabell Sjödin Gävle PSK   5 / 1 4 / 4 5 / 2 5 / 3 5 / 2 6 / 1 6 / 3 4 / 4   40 / 20 60 14    
16 Annica Ström Sandvikens PSK   4 / 2 0 / 0 5 / 3 5 / 3 5 / 5 6 / 1 5 / 3 5 / 3   35 / 20 55 19    
17 Robin Svensson Stråtjära PSG   6 / 2 4 / 2 5 / 2 3 / 2 4 / 4 5 / 1 5 / 2 4 / 4   36 / 19 55 15    
                                                                       
  Obs! En skytt ej närvarande vid särskjutning så medalj i silver går till närvarande skytt.                            
                                                                       
  A                                                                     
1 Per Lindberg Bollnäs PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 6 / 6   48 / 29   23   Guld
2 Roger Norén Sandvikens PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 5 / 5 5 / 2 6 / 3 6 / 6   46 / 27   13 6/5 Silver
3 Henrik Skoglund Sandvikens PSK   6 / 2 4 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 6 / 3 6 / 3 6 / 6   46 / 29   16 5/4 Brons
4 Clas Olsson Bollnäs PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 4 / 3 5 / 2 6 / 6   45 / 28   13    
5 Styrbjörn Johansson Söderhamns PSK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3 6 / 6 5 / 3 6 / 3 3 / 3   44 / 26   16    
6 Tor Kangas Ljusdals PK   6 / 2 6 / 3 6 / 3 5 / 3 6 / 6 4 / 2 5 / 2 4 / 4   42 / 25   14    
7 Bo Blanck Gävle PSK   6 / 2 5 / 3 5 / 3 6 / 3 4 / 4 6 / 3 5 / 2 5 / 5   42 / 25   10    
8 Bo Simu Sandvikens PSK   2 / 2 5 / 3 6 / 3 5 / 3 5 / 5 6 / 3 6 / 3 6 / 6   41 / 28   20    
9 Erik Norbeck Forsa PK   6 / 2 5 / 3 5 / 3 5 / 3 5 / 5 4 / 2 6 / 3 5 / 5   41 / 26   10    
10 Mika Kovalainen Gävle PSK   6 / 2 5 / 2 3 / 2 6 / 3 4 / 4 5 / 3 5 / 3 4 / 4   38 / 23   10    
11 Robert Jonsson Forsa PK   6 / 2 3 / 2 6 / 3 5 / 2 6 / 6 3 / 3 6 / 2 2 / 2   37 / 22   5    
12 Krister Johansson Söderhamns PSK   4 / 2 6 / 3 4 / 2 6 / 3 4 / 4 2 / 2 6 / 3 2 / 2   34 / 21   2    
13 Jonny Arbinger Sandvikens PSK   2 / 2 3 / 3 5 / 3 4 / 2 5 / 5 4 / 2 6 / 3 4 / 4   33 / 24   11    
14 Fredrik Nordin Sandvikens PSK   3 / 1 4 / 3 6 / 3 3 / 2 4 / 4 4 / 3 5 / 3 4 / 4   33 / 23   13    
15 Andreas Boström Arbrå PK   5 / 2 6 / 3 3 / 2 3 / 1 4 / 4 4 / 3 3 / 2 2 / 2   30 / 19   10    
16 Lars-Åke Burman Arbrå PK   4 / 2 0 / 0 5 / 3 4 / 3 2 / 2 5 / 3 5 / 3 3 / 3   28 / 19   13    
17 Robin Svensson Stråtjära PSG   4 / 1 0 / 0 4 / 2 1 / 1 5 / 5 3 / 3 6 / 2 4 / 4   27 / 18   5    
18 Daniel Falk Hälsinge reg. SK   3 / 1 3 / 2 2 / 1 3 / 1 3 / 3 3 / 2 6 / 2 2 / 2   25 / 14   6    
19 Izabell Sjödin Gävle PSK   2 / 2 4 / 3 0 / 0 0 / 0 0 / 0 0 / 0 0 / 0 0 / 0   6 / 5 Brutit 0    
                                                                       
                                                                       
                                                                       
  I Revolver räknades resultaten som poängfält och i A räknades det traditionellt.                                  

Resultatlista för KRM Fält A+R 2015 som PDF för utskrift

Top