Gävle PK bjöd in till Gävledarren 2015, nationell precisionsskjutning, söndag 2 augusti - här finns den slutliga resulatatlistan.

Plac. Namn Förening Vapengr. Klass 1 2 3 4 5 6 7 Resultat Std medalj Pris
                             
1 Göran Storm Gävle PK C 3 48 47 47 49 48 48 49 336 S 300 kr
2 Fredrik Pehrson Ljusdals Psk C 3 47 46 50 48 47 49 46 333 S 200 kr
3 Erik Lanhammar Falusport och PSK C 3 47 47 48 47 47 47 49 332 S 100 kr
4 Weith Andersson Gävle PK C 3 46 47 48 48 48 47 46 330 S  
5 Martin Råsbo Råsbo pistolskytteklubb C 3 45 43 49 47 48 48 48 328 B  
6 Per-Arne Hedström Gävle PK C 3 46 46 40 49 49 47 47 324 B  
7 Martin Stenson Smedsbo PK C 3 47 45 46 46 47 45 46 322 B  
8 Stig Rudeholm Gävle PK C 3 46 45 44 48 48 41 47 319    
9 Tor Kangas Ljusdals Psk C 3 44 49 45 45 44 44 47 318    
10 Bengt Forsling Ockelbo PSK C 3 46 45 43 44 42 43 45 308    
11 Magnus Emilsson Falusport och PSK C 3 44 44 44 41 40 44 44 301    
                             
1 Lennart Matsson Falusport och PSK C 2 47 47 44 46 48 47 47 326 B 300 kr
2 Jan Szygula Stråtjära PSG C 2 47 49 46 47 46 45 46 326 B 200 kr
3 Olle Gustafsson Håtuna PSSK C 2 44 43 45 43 47 44 46 312   100 kr
4 Rebecca Spjuth Sandviken PSK C D2 39 45 45 44 46 42 45 306    
5 Robert Blad Falusport och PSK C 2 44 42 47 42 43 44 42 304    
6 Sandra Hällström Råsbo pistolskytteklubb C 2 41 43 39 45 47 48 41 304    
7 Monica Hjertqvist Råsbo pistolskytteklubb C 2 42 44 41 45 41 49 39 301    
8 Jan Strid Falusport och PSK C 2 46 43 45 38 42 42 44 300    
9 Tony Lundberg Katarina PSF C 2 42 38 44 48 42 42 43 299    
10 Roland Eriksson Rotebergs SK C VetY 42 40 41 39 43 41 46 292    
11 Jan Hjertqvist Råsbo pistolskytteklubb C 2 36 35 46 43 43 41 44 288    
12 Ingela Manlig Gävle PK C D2 31 37 38 42 42 37 46 273    
                             
1 Johan Wahlgren Säter PSF C 1 45 46 47 47 44 47 48 324 B 250 kr
2 Johan Söderberg Gävle PK C 1 47 46 45 48 43 45 48 322 B 150 kr
3 Izabell Sjödin Gävle PK C 1 44 42 47 47 45 44 46 315    
4 Eric Söderberg Gävle PK C 1 42 41 47 44 40 45 38 297    
5 Anders Wester Råsbo pistolskytteklubb C 1 45 44 41 45 41 40 39 295    
6 Tomas Tronelius Ockelbo PSK C 1 46 39 40 43 44 37 44 293    
7 Roger Larsson Uppsala Handeldvapenförening C 1 45 41 43 43 39 42 39 292    
8 Tommy Sundin Smedsbo PK C 1 41 37 33 45 42 45 44 287    
9 Andreas Ödén Gävle PK C 1 29 33 35 37 41 36 41 252    
10 Mika Kovalainen Gävle PK C 1 34 36 29 30 36 44 42 251    
                             
1 Benjamin Råsbo Råsbo pistolskytteklubb C Jun 37 31 30 21 31 30 33 213   100 kr
                             
                             
Plac. Namn Förening Vapengr. Klass 1 2 3 4 5 6 7 Resultat Std medalj Pris
                             
1 Robert Råsbo Råsbo pistolskytteklubb B 3 48 47 49 48 45 48 46 331 S 250 kr
2 Fredrik Pehrson Ljusdals Psk B 3 46 47 48 47 47 46 48 329 S  
3 Erik Lanhammar Falusport och PSK B 3 43 44 46 45 47 44 48 317 B  
4 Magnus Emilsson Falusport och PSK B 3 43 44 42 48 45 48 45 315    
5 Roger Spjuth Sandviken PSK B 3 42 43 44 47 42 43 48 309    
6 Tor Kangas Ljusdals Psk B 3 43 46 44 45 43 44 43 308    
                             
1 Lennart Matsson Falusport och PSK B 2 46 47 49 48 45 45 47 327 B 250 kr
2 Jan Strid Falusport och PSK B 2 44 48 47 41 47 44 45 316   150 kr
3 Rebecca Spjuth Sandviken PSK B 2 39 42 40 44 45 40 49 299    
4 Jan Hjertqvist Råsbo pistolskytteklubb B 2 37 47 47 45 38 42 39 295    
5 Tony Lundberg Katarina PSF B 2 42 42 45 32 45 45 42 293    
6 Monica Hjertqvist Råsbo pistolskytteklubb B 2 40 42 38 43 39 38 36 276    
7 Bengt Quarfordt Borlänge PK B 2 34 35 27 34 31 44 29 234    
8 Ingela Manlig Gävle PK B 2 43 34 33 37 36 24 22 229    
                             
1 Tor Kangas Ljusdals Psk A 3 47 47 47 46 45 46 47 325 S 250 kr
2 Bengt Forsling Ockelbo PSK A 3 46 45 44 48 42 44 44 313 B  
3 Martin Råsbo Råsbo pistolskytteklubb A 3 41 42 44 49 44 47 45 312 B  
4 Martin Stenson Smedsbo PK A 3 42 48 42 47 42 46 40 307 B  
5 Fredrik Pehrson Ljusdals Psk A 3 39 47 43 41 38 45 45 298    
                             
1 Jan Szygula Stråtjära PSG A 2 46 44 44 50 48 47 46 325 S 250 kr
2 Roland Eriksson Rotebergs SK A 2 44 48 45 44 48 44 39 312 B 150 kr
3 Robert Blad Falusport och PSK A 2 46 45 40 40 44 41 46 302    
4 Rolf Råsbo Råsbo pistolskytteklubb A 2 39 38 39 38 38 42 40 274    
5 Olle Gustafsson Håtuna PSSK A 2 38 32 34 44 39 42 38 267    
6 Roger Spjuth Sandviken PSK A 2 41 32 36 41 31 43 40 264    
7 Bengt Quarfordt Borlänge PK A 2 43 32 24 43 43 29 34 248    
                             
1 Roger Larsson Uppsala Handeldvapenförening A 1 43 39 42 47 42 42 42 297   250 kr
2 Mika Kovalainen Gävle PK A 1 43 41 42 43 42 38 45 294    
3 Izabell Sjödin Gävle PK A 1 40 43 42 41 46 38 41 291    
4 Tommy Sundin Smedsbo PK A 1 37 47 43 45 44 34 34 284    
5 Tomas Tronelius Ockelbo PSK A 1 39 36 41 35 30 44 40 265    
6 Andreas Ödén Gävle PK A 1 41 34 35 37 37 30 28 242    

Resultatlistan som PDF för utskrift

Top