Sandvikens PSK bjöd in till Hammarmörkret, mörkerfältskjutning lördag 25 oktober - här finns den slutliga resultatlistan.

 Uppdaterad med prispengar 2014-11-04

Plats Namn Klubb   Stn 1 Stn 2 Stn 3 Stn 4 Stn 5 Stn 6   Summa P M Prispengar
  Klass C1                                                      
1 Mats Eriksson Säters PSF   6 / 5 6 / 3 5 / 2 6 / 4 6 / 3 6 / 3   35 / 20 32 S 120 kr
2 Fredrik Nordin Sandvikens PSK   6 / 5 5 / 3 5 / 2 5 / 4 6 / 3 6 / 3   33 / 20 29 B 80 kr
3 Joakim Sundberg Säters PSF   6 / 5 4 / 2 6 / 2 6 / 4 6 / 3 5 / 3   33 / 19 27 B  
4 Robin Östman Sandvikens PSK   6 / 5 5 / 3 6 / 2 6 / 3 6 / 3 4 / 2   33 / 18 27 B  
5 Jonas Lind Gävle PSK   6 / 5 1 / 1 4 / 2 4 / 2 6 / 3 6 / 3   27 / 16 28    
6 Johan Wahlgren Säters PSF   6 / 3 4 / 2 0 / 0 5 / 2 6 / 2 6 / 3   27 / 12 11    
                                                         
  Klass C2                                                      
1 Berndt Mix Säters PSF   6 / 2 6 / 2 5 / 1 5 / 2 6 / 2 6 / 2   34 / 11 9 B 150 kr
2 Per-Erik Claesson Bollnäs PSK   5 / 4 6 / 2 5 / 2 6 / 4 6 / 3 5 / 2   33 / 17 12 B 120 kr
3 Tommy Rosencrantz Falu Sport & PSK   5 / 4 5 / 3 6 / 2 6 / 4 4 / 1 6 / 3   32 / 17 16   100 kr
4 Camilla Siitari Älvdalens PK   4 / 3 6 / 3 6 / 2 5 / 3 5 / 2 6 / 3   32 / 16 12    
5 Johny Sjöberg Falu Sport & PSK   5 / 4 6 / 2 4 / 2 5 / 2 6 / 3 5 / 3   31 / 16 14    
6 Thomas Vidgar F16 Pistol   4 / 4 6 / 3 1 / 1 6 / 4 6 / 2 5 / 3   28 / 17 27    
7 Robin Svensson Stråtjära PSG   6 / 5 5 / 2 1 / 1 4 / 3 4 / 2 6 / 2   26 / 15 10    
8 Kenneth Hed Älvdalens PK   5 / 1 4 / 2 4 / 2 3 / 2 5 / 2 5 / 1   26 / 10 24    
9 Göran Nordh Stråtjära PSG   6 / 4 6 / 3 2 / 1 6 / 3 2 / 2 1 / 1   23 / 14 5    
10 Peter Jansson Säters PSF   2 / 1 6 / 3 3 / 2 4 / 3 4 / 3 3 / 2   22 / 14 8    
11 Birger Olsson Stråtjära PSG   5 / 4 5 / 3 2 / 2 2 / 1 5 / 2 2 / 2   21 / 14 11    
12 Johan Nykvist Falu Sport & PSK   3 / 2 4 / 2 2 / 1 3 / 3 5 / 2 4 / 2   21 / 12 29    
                                                         
  Klass C3                                                      
1 Mikael Bergner Forsa PK   6 / 5 6 / 3 6 / 2 6 / 4 6 / 3 6 / 3   36 / 20 34 S 150 kr
2 Stefan Siitari Älvdalens PK   6 / 5 6 / 3 6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3   36 / 19 23 S 120 kr
3 Karl Håkansson Uppsala HF   6 / 5 6 / 3 5 / 2 6 / 4 6 / 3 6 / 3   35 / 20 39 S 100 kr
4 Bengt Forsling Ockelbo PSk   6 / 5 6 / 3 6 / 2 6 / 4 5 / 3 6 / 3   35 / 20 28 S  
5 Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK   6 / 5 4 / 3 5 / 2 6 / 4 6 / 3 6 / 3   33 / 20 16 B  
6 Örjan Eriksson Ånge PK   5 / 4 5 / 3 6 / 2 6 / 4 5 / 3 6 / 3   33 / 19 27 B  
7 Erik Åkerlind Söderhamns PSK   5 / 4 6 / 3 5 / 1 6 / 4 4 / 3 6 / 3   32 / 18 15    
8 Malin Hellström Falu Sport & PSK   5 / 2 5 / 3 5 / 2 5 / 4 6 / 3 6 / 3   32 / 17 21    
9 Lars Edvinsson Älvdalens PK   6 / 5 6 / 3 2 / 1 6 / 3 6 / 3 6 / 2   32 / 17 20    
                                                         
  Klass DC1                                                      
1 Katri Andriainen Sandvikens PSK   6 / 5 5 / 3 6 / 2 5 / 3 4 / 3 4 / 2   30 / 18 8   80 kr
2 Åsa Edvinsson Älvdalens PK   6 / 5 6 / 3 6 / 2 1 / 1 6 / 3 5 / 3   30 / 17 20    
                                                         
  Klass B1                                                      
1 Magnus Emilsson Falu Sport & PSK   6 / 2 6 / 3 3 / 2 5 / 1 6 / 3 6 / 2   32 / 13 18   80 kr
2 Mats Eriksson Säters PSF   6 / 5 5 / 2 2 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 2   31 / 17 39    
                                                         
  Klass B2                                                      
1 Camilla Siitari Älvdalens PK   6 / 5 5 / 2 6 / 2 4 / 2 6 / 3 5 / 3   32 / 17 11   80 kr
2 Jaan Kokk Sandvikens PSK   6 / 5 5 / 3 0 / 0 4 / 4 4 / 3 5 / 3   24 / 18 13    
                                                         
  Klass B3                                                      
1 Karl Håkansson Uppsala HF   6 / 5 6 / 3 6 / 2 6 / 4 6 / 3 6 / 3   36 / 20 32 S 120 kr
2 Stefan Siitari Älvdalens PK   5 / 4 6 / 2 5 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3   34 / 17 17 B 80 kr
3 Erik Åkerlind Söderhamns PSK   5 / 4 5 / 3 5 / 2 6 / 4 6 / 3 6 / 3   33 / 19 26 B  
4 Bengt Forsling Ockelbo PSk   1 / 1 6 / 3 6 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 3   30 / 15 32    
5 Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK   1 / 1 6 / 3 6 / 2 4 / 4 6 / 3 6 / 3   29 / 16 26    
                                                         
  Klass R1                                                      
1 Mats Eriksson Säters PSF   6 / 5 6 / 3 5 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3   35 / 19 29 B 100 kr
2 Joakim Sundberg Säters PSF   6 / 5 6 / 3 5 / 2 6 / 2 6 / 3 6 / 3   35 / 18 38 B  
3 Magnus Emilsson Falu Sport & PSK   6 / 4 5 / 3 6 / 2 5 / 2 6 / 3 6 / 3   34 / 17 23 B  
                                                         
  Klass R2                                                      
1 Peter Jansson Säters PSF   5 / 2 6 / 2 4 / 2 6 / 3 6 / 2 6 / 2   33 / 13 11   120 kr
2 Per-Erik Claesson Bollnäs PSK   6 / 5 6 / 2 4 / 2 4 / 2 4 / 2 6 / 3   30 / 16 26   80 kr
3 Robin Svensson Stråtjära PSG   6 / 4 5 / 2 3 / 2 4 / 2 6 / 3 6 / 3   30 / 16 10    
4 Tommy Rosencrantz Falu Sport & PSK   5 / 3 0 / 0 5 / 2 5 / 3 6 / 2 5 / 2   26 / 12 11    
5 Göran Nordh Stråtjära PSG   4 / 2 4 / 2 2 / 2 4 / 2 5 / 3 5 / 2   24 / 13 10    
6 Johny Sjöberg Falu Sport & PSK   2 / 1 4 / 2 5 / 2 5 / 2 2 / 2 6 / 2   24 / 11 7    
7 Birger Olsson Stråtjära PSG   4 / 3 1 / 1 0 / 0 1 / 1 2 / 1 1 / 1   9 / 7 1    
                                                         
  Klass R3                                                      
1 Erik Åkerlind Söderhamns PSK   6 / 5 6 / 3 6 / 2 6 / 4 6 / 3 6 / 3   36 / 20 27 S 120 kr
2 Lars Edvinsson Älvdalens PK   6 / 5 6 / 3 6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3   36 / 19 23 S 80 kr
3 Örjan Eriksson Ånge PK   6 / 2 6 / 3 5 / 2 6 / 4 5 / 3 6 / 3   34 / 17 26 B  
4 Bengt Forsling Ockelbo PSk   6 / 5 6 / 3 4 / 2 6 / 4 6 / 3 5 / 3   33 / 20 29    
5 Stefan Siitari Älvdalens PK   6 / 5 5 / 3 4 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3   33 / 19 21    
6 Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK   6 / 4 5 / 3 5 / 2 6 / 3 6 / 3 5 / 3   33 / 18 23    
7 Bo Simu Sandvikens PSK   6 / 5 6 / 3 5 / 2 6 / 3 6 / 3 3 / 2   32 / 18 14    
                                                         
  Klass A1                                                      
1 Joakim Sundberg Säters PSF   5 / 3 6 / 3 5 / 2 5 / 2 6 / 2 6 / 2   33 / 14 15 B 120 kr
2 Åsa Edvinsson Älvdalens PK   6 / 5 5 / 3 5 / 2 5 / 3 5 / 3 6 / 3   32 / 19 24   80 kr
3 Robin Östman Sandvikens PSK   3 / 2 6 / 3 4 / 1 6 / 4 5 / 3 6 / 3   30 / 16 15    
4 Jonas Lind Gävle PSK   6 / 5 5 / 3 1 / 1 6 / 3 2 / 2 4 / 3   24 / 17 6    
5 Katri Andriainen Sandvikens PSK   4 / 3 3 / 2 0 / 0 5 / 3 5 / 3 4 / 3   21 / 14 13    
                                                         
  Klass A2                                                      
1 Stefan Eklund Hedemora PK   6 / 5 5 / 3 6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 3   35 / 19 19 S 120 kr
2 Per-Erik Claesson Bollnäs PSK   6 / 5 6 / 2 4 / 2 6 / 3 5 / 3 6 / 3   33 / 18 26 B 80 kr
3 Berndt Mix Säters PSF   6 / 2 6 / 2 2 / 2 5 / 2 5 / 2 6 / 3   30 / 13 10    
4 Kenneth Hed Älvdalens PK   6 / 2 2 / 1 2 / 2 4 / 2 0 / 0 6 / 2   20 / 9 16    
5 Björn Wiman Hedemora PK   1 / 1 3 / 2 3 / 2 3 / 2 1 / 1 2 / 1   13 / 9 9    
                                                         
  Klass A3                                                      
1 Mikael Bergner Forsa PK   6 / 5 6 / 3 6 / 2 6 / 4 6 / 3 5 / 3   35 / 20 28 S 120 kr
2 Henrik Skoglund Sandvikens PSK   6 / 5 6 / 3 6 / 2 6 / 4 5 / 3 6 / 3   35 / 20 21 S 80 kr
3 Lars Edvinsson Älvdalens PK   6 / 5 5 / 3 5 / 2 6 / 2 6 / 3 6 / 3   34 / 18 36 B  
4 Karl Håkansson Uppsala HF   6 / 5 6 / 3 4 / 2 4 / 3 5 / 3 3 / 2   28 / 18 15    
5 Örjan Eriksson Ånge PK   4 / 3 5 / 3 6 / 2 0 / 0 5 / 3 5 / 3   25 / 14 22    
6 Christer Eriksson Sandvikens PSK   0 / 0 5 / 2 3 / 2 4 / 1 5 / 2 0 / 0   17 / 7 4    
                                                         
                                                         
  Sammanslagning av klasser har gjorts.                                                    

Resultatlistan som PDF för utskrift

Top