Sandvikens Pistolskytteklubb bjöd in till nationell tävling i fältskjutning med pistol och revolver söndag 10 augusti. I tävlingen ingick också kretsmästerskap i vapengrupp A + R. Här finns de slutliga resultatlistorna med medaljer och prispengar.

 

 

Resultatlista Hammarlaget (uppdaterad 2014-08-24)                           Resultatlista KRM Fält A + R längre ner på sidan!

Plac Namn Klubb Klass   Stn 1 Stn 2 Stn 3 Stn 4 Stn 5 Stn 6 Stn 7 Stn 8   Summa Poäng Medalj Pris
1 Fredrik Nordin Sandvikens PSK C1   5 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 3 6 / 6 5 / 4   45 / 30 38 S 250:-
2 Michael Holm Örebro PSSK C1   5 / 3 5 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 4 6 / 6 5 / 4   44 / 31 35 B 200:-
3 Robin Östman Sandvikens PSK C1   6 / 3 3 / 2 6 / 4 5 / 2 5 / 3 5 / 4 5 / 5 6 / 5   41 / 28 13 B 170:-
4 Andreas Eriksson Örebro PSSK C1   4 / 3 6 / 4 5 / 3 6 / 2 4 / 3 5 / 4 5 / 5 5 / 4   40 / 28 36   140:-
5 Johan Wahlgren Säters PSF C1   6 / 3 6 / 3 5 / 4 5 / 2 5 / 3 4 / 2 4 / 4 5 / 4   40 / 25 24   120:-
6 Magnus Eklund Håtuna PSSK C1   4 / 3 3 / 3 6 / 4 6 / 2 6 / 4 4 / 3 6 / 6 4 / 3   39 / 28 38   100:-
7 Mats Eriksson Säters PSF C1   4 / 3 5 / 3 3 / 2 5 / 2 5 / 3 6 / 4 6 / 6 5 / 4   39 / 27 22    
8 Mika Kovalainen Gävle PSK C1   5 / 3 3 / 3 5 / 3 5 / 2 4 / 2 4 / 3 3 / 3 6 / 5   35 / 24 30    
9 Jocke Sundberg Säters PSF C1   5 / 2 4 / 3 4 / 3 2 / 1 4 / 4 4 / 3 5 / 5 4 / 4   32 / 25 17    
10 Christian Forslind Gävle PSK C1   3 / 2 2 / 2 5 / 3 5 / 2 6 / 3 3 / 2 5 / 5 3 / 3   32 / 22 25    
11 Magnus Emilsson Falu Sport & PSK C1   3 / 2 3 / 3 4 / 3 4 / 1 5 / 3 2 / 2 5 / 5 5 / 5   31 / 24 23    
12 Pär Eriksson Söderhamns PSK C1   4 / 3 4 / 3 4 / 3 5 / 2 0 / 0 4 / 3 5 / 5 4 / 4   30 / 23 20    
13 Tony Eklöv Gävle PSK C1   1 / 1 3 / 3 3 / 2 3 / 1 5 / 3 3 / 3 6 / 6 4 / 3   28 / 22 17    
14 Anna Utter Fagersta PSK C1   2 / 2 3 / 2 1 / 1 5 / 2 5 / 3 4 / 4 3 / 3 3 / 2   26 / 19 17    
15 Morgan Persson Falu Sport & PSK C1   3 / 1 3 / 2 4 / 3 5 / 2 4 / 3 3 / 3 3 / 3 1 / 1   26 / 18 21    
16 Mathias Carlsson Gävle PSK C1   1 / 1 0 / 0 4 / 3 5 / 2 4 / 2 2 / 2 2 / 2 6 / 4   24 / 16 30    
17 Jan Henningsson Hedemora PK C1   3 / 3 1 / 1 4 / 3 3 / 2 4 / 3 2 / 1 2 / 2 4 / 3   23 / 18 16    
18 Tommy Persson Falu Sport & PSK C1   2 / 1 2 / 2 3 / 3 2 / 2 2 / 2 2 / 2 1 / 1 4 / 3   18 / 16 15    
19 Tom Sjöberg Ockelbo PSk C1   2 / 2 2 / 2 3 / 3 2 / 1 4 / 4 1 / 1 1 / 1 3 / 2   18 / 16 13    
20 Marcus Kristiansson Gävle PSK C1   2 / 2 2 / 2 0 / 0 3 / 2 2 / 2 2 / 2 2 / 2 2 / 2   15 / 14 8    
21 Andreas Öden Gävle PSK C1   1 / 1 1 / 1 2 / 2 2 / 1 3 / 2 0 / 0 3 / 3 1 / 1   13 / 11 11    
                                                                       
1 Conny Rask Sandvikens PSK C2   5 / 3 4 / 3 6 / 3 6 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   45 / 30 7 S 250:-
2 Johnny Arbinger Sandvikens PSK C2   5 / 3 3 / 3 6 / 4 3 / 1 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   41 / 30 24 B 200:-
3 Stefan Eklund Hedemora PK C2   4 / 3 5 / 4 5 / 3 5 / 2 5 / 3 6 / 4 5 / 5 6 / 3   41 / 27 30 B 150:-
4 Jaan Kokk Sandvikens PSK C2   3 / 2 6 / 4 6 / 4 5 / 2 6 / 4 5 / 4 5 / 5 4 / 4   40 / 29 30   100:-
5 P-O Persson Forsa PK C2   4 / 3 5 / 4 5 / 4 4 / 2 4 / 3 4 / 3 6 / 6 6 / 5   38 / 30 22    
6 Tommy Rosencrantz Falu Sport & PSK C2   4 / 2 4 / 3 4 / 4 6 / 2 5 / 3 5 / 4 6 / 6 4 / 3   38 / 27 26    
7 Bert-Åke Sjödin Sundsvalls PK C2   4 / 3 5 / 3 5 / 3 6 / 2 4 / 3 5 / 4 3 / 3 6 / 4   38 / 25 40    
8 Mats Dahlstedt Falu Sport & PSK C2   5 / 3 3 / 2 6 / 3 6 / 2 5 / 3 3 / 3 2 / 2 6 / 3   36 / 21 35    
9 Rolf Johansson Söderhamns PSK C2   2 / 2 2 / 2 6 / 4 6 / 2 6 / 4 3 / 2 5 / 5 4 / 4   34 / 25 28    
10 Jan Strid Falu Sport & PSK C2   4 / 2 5 / 4 4 / 3 4 / 1 4 / 4 2 / 1 4 / 4 5 / 5   32 / 24 19    
11 Anders Edman Örebro PSSK C2   1 / 1 5 / 4 3 / 3 3 / 2 3 / 3 6 / 3 4 / 4 6 / 5   31 / 25 13    
12 Per Svedu Leksands PK C2   3 / 2 4 / 3 4 / 3 5 / 2 5 / 4 4 / 4 5 / 5 0 / 0   30 / 23 25    
13 Krister Johansson Söderhamns PSK C2   3 / 3 6 / 4 3 / 3 1 / 1 6 / 4 5 / 3 0 / 0 6 / 5   30 / 23 10    
14 Mats Forsell Hedemora PK C2   1 / 1 4 / 3 3 / 2 5 / 2 0 / 0 3 / 2 4 / 4 3 / 3   23 / 17 24    
15 Robin Svensson Stråtjära PSG C2   2 / 2 2 / 2 3 / 3 3 / 2 2 / 2 3 / 3 3 / 3 3 / 2   21 / 19 12    
                                                                       
1 Roger Norén Sandvikens PSK C3   6 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   48 / 32 39 S 270:-
1 Lars Hagman Hedemora PK C3   6 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   48 / 32 39 S 270:-
3 Hans Granath Västerås Pistolskyttar C3   5 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   47 / 32 46 S 220:-
4 Larsa Dehlin Söderhamns PSK C3   6 / 3 5 / 3 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   47 / 31 47 S 200:-
5 Tomas Karlsson Salems PK C3   4 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 5 / 5 6 / 5   45 / 31 39 S 180:-
6 Emil Månsson Hallstaviks PSK C3   6 / 3 4 / 3 6 / 4 5 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   45 / 31 37 S 160:-
7 Ulf Nilsson Bromma PK C3   6 / 3 5 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 3 5 / 5 6 / 5   45 / 30 35 S 140:-
8 Henrik Skoglund Sandvikens PSK C3   6 / 3 5 / 4 6 / 4 6 / 2 5 / 3 6 / 4 5 / 5 6 / 5   45 / 30 9 S 120:-
9 Bo Simu Sandvikens PSK C3   5 / 3 5 / 4 6 / 4 5 / 2 5 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   44 / 32 29 B 110:-
10 Fredrik Granath Västerås Pistolskyttar C3   5 / 2 5 / 4 6 / 4 6 / 2 5 / 4 5 / 4 6 / 6 6 / 5   44 / 31 39 B 100:-
11 Johan Nilsson Fagersta PSK C3   5 / 3 5 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 5 / 5 5 / 5   44 / 31 39 B  
12 Kenneth Järf Håtuna PSSK C3   5 / 3 6 / 4 6 / 4 5 / 2 4 / 3 6 / 4 6 / 6 6 / 5   44 / 31 27 B  
13 Kenneth Garp Ekens PSF C3   5 / 3 6 / 4 6 / 4 5 / 2 5 / 3 6 / 4 5 / 5 6 / 5   44 / 30 33 B  
14 Robert Råsbo Råsbo PSK C3   3 / 2 4 / 3 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   43 / 30 42 B  
15 Per Lindberg Bollnäs PSK C3   5 / 3 6 / 4 6 / 4 5 / 2 6 / 4 5 / 4 5 / 5 5 / 4   43 / 30 35 B  
16 Peter Dansk Sandvikens PSK C3   6 / 3 5 / 3 4 / 4 5 / 2 6 / 4 6 / 4 5 / 5 6 / 5   43 / 30 7 B  
17 Mattias Bergman Ekens PSF C3   6 / 3 4 / 3 6 / 4 5 / 2 6 / 4 5 / 3 6 / 6 5 / 4   43 / 29 39 B  
18 Patrik Manlig Gävle PSK C3   5 / 3 6 / 4 5 / 3 6 / 2 6 / 4 5 / 4 4 / 4 6 / 5   43 / 29 27 B  
19 Michael Lindström Fagersta PSK C3   5 / 3 4 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 4 / 4 5 / 5 6 / 5   42 / 31 41 B  
20 Olof Kölestam Håtuna PSSK C3   5 / 3 4 / 4 6 / 4 5 / 2 6 / 4 6 / 4 4 / 4 6 / 5   42 / 30 30 B  
21 Bengt Svensson Sandvikens PSK C3   3 / 3 4 / 3 6 / 4 5 / 2 5 / 4 6 / 4 5 / 5 6 / 5   40 / 30 31    
22 Christer Algotsson Söderhamns PSK C3   2 / 2 6 / 4 5 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 4 4 / 4 6 / 5   40 / 29 27    
23 Jan Hjertqvist Råsbo PSK C3   4 / 3 5 / 4 5 / 3 5 / 2 6 / 4 6 / 4 4 / 4 5 / 4   40 / 28 31    
24 Monica Hjertqvist Råsbo PSK C3   6 / 3 3 / 3 5 / 3 6 / 2 5 / 3 3 / 2 6 / 6 6 / 5   40 / 27 38    
25 Fredrik Rosevall Örebro PSSK C3   4 / 3 4 / 3 6 / 4 6 / 2 5 / 3 6 / 4 5 / 5 4 / 3   40 / 27 33    
26 Lasse Eriksson Leksands PK C3   4 / 2 5 / 3 6 / 3 5 / 2 5 / 4 6 / 4 4 / 4 5 / 3   40 / 25 43    
27 Tomas Ström Grängesbergs PK C3   4 / 2 5 / 4 4 / 2 6 / 2 6 / 3 5 / 4 4 / 4 6 / 4   40 / 25 36    
28 Christer Eriksson Sandvikens PSK C3   4 / 2 6 / 4 3 / 2 6 / 2 4 / 3 6 / 4 4 / 4 6 / 5   39 / 26 9    
29 Peter Roth Sandvikens PSK C3   3 / 2 4 / 3 6 / 4 5 / 2 6 / 4 3 / 2 5 / 5 6 / 5   38 / 27 34    
30 Bengt Forsling Ockelbo PSk C3   4 / 2 5 / 4 6 / 4 6 / 2 4 / 4 4 / 2 3 / 3 6 / 5   38 / 26 31    
31 Jörgen Wennberg Sundsvalls PK C3   6 / 3 4 / 3 5 / 4 5 / 2 5 / 3 4 / 3 4 / 4 5 / 4   38 / 26 27    
32 Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK C3   5 / 3 3 / 2 5 / 3 6 / 2 6 / 4 3 / 2 4 / 4 6 / 5   38 / 25 41    
33 Mikael H Sellner Leksands PK C3   4 / 2 4 / 3 5 / 3 4 / 1 4 / 4 5 / 3 5 / 5 6 / 5   37 / 26 21    
34 AnnBritt D Eriksson Hedemora PK C3   3 / 2 5 / 3 6 / 3 5 / 2 6 / 3 4 / 2 2 / 2 5 / 3   36 / 20 35    
35 Rolf Dragsten Gagnef-Mockfjärd PSK C3   2 / 2 1 / 1 5 / 3 6 / 2 6 / 4 5 / 4 4 / 4 6 / 5   35 / 25 28    
36 Johan Skogh Sandvikens PSK C3   4 / 3 3 / 3 3 / 3 6 / 2 5 / 4 6 / 4 2 / 2 6 / 4   35 / 25 25    
37 Erik Åkerlind Söderhamns PSK C3   2 / 1 3 / 2 5 / 4 5 / 2 6 / 4 3 / 2 3 / 3 6 / 5   33 / 23 31    
                                                                       
1 Anna Nilsson Forsa PK CD2   5 / 3 5 / 3 6 / 4 5 / 2 6 / 4 5 / 4 5 / 5 5 / 5   42 / 30 33 B 150:-
2 Jenny Rosén Össeby PK CD2   4 / 2 3 / 2 5 / 4 4 / 2 3 / 2 6 / 4 5 / 5 5 / 4   35 / 25 18    
3 Ingela Manlig Gävle PSK CD2   3 / 2 3 / 2 4 / 3 4 / 2 3 / 2 4 / 3 2 / 2 5 / 3   28 / 19 27    
                                                                       
1 Curt Johansson Atlas Copco PK CVY   3 / 2 5 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 4 5 / 5 6 / 5   42 / 30 38 B 150:-
2 Christer Eriksson Ockelbo PSk CVY   4 / 3 5 / 3 5 / 3 6 / 2 6 / 4 3 / 2 5 / 5 6 / 5   40 / 27 31    
3 Roland Sisask Hallstaviks PSK CVY   4 / 2 6 / 3 5 / 4 5 / 2 5 / 4 0 / 0 6 / 6 3 / 3   34 / 24 35    
4 Knut Bratberg Sandvikens PSK CVY   1 / 1 4 / 4 5 / 3 5 / 2 3 / 3 5 / 3 4 / 4 5 / 4   32 / 24 7    
                                                                       
1 Michael Holm Örebro PSSK B1   6 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 2 6 / 4 5 / 3 5 / 5 6 / 5   45 / 27 41 B 150:-
2 Pär Eriksson Söderhamns PSK B1   5 / 3 4 / 2 6 / 4 5 / 2 6 / 4 5 / 4 5 / 5 6 / 5   42 / 29 34 B  
3 Magnus Emilsson Falu Sport & PSK B1   4 / 3 5 / 3 4 / 3 6 / 2 2 / 2 5 / 4 5 / 5 5 / 4   36 / 26 37    
                                                                       
1 Jenny Rosén Össeby PK B2   5 / 2 4 / 3 6 / 4 5 / 2 6 / 4 6 / 4 4 / 4 5 / 3   41 / 26 27   150:-
2 Jaan Kokk Sandvikens PSK B2   4 / 3 3 / 2 5 / 3 5 / 2 5 / 4 4 / 4 5 / 5 5 / 5   36 / 28 28    100:-
3 Jan Strid Falu Sport & PSK B2   5 / 3 1 / 1 5 / 3 5 / 2 3 / 2 5 / 4 5 / 5 6 / 5   35 / 25 27    
4 Ingela Manlig Gävle PSK B2   3 / 2 4 / 3 4 / 3 2 / 1 3 / 2 5 / 4 3 / 3 6 / 3   30 / 21 12    
5 Anders Edman Örebro PSSK B2   5 / 2 3 / 3 4 / 3 5 / 2 4 / 3 5 / 4 0 / 0 3 / 3   29 / 20 30    
6 Christer Eriksson Ockelbo PSk B2   1 / 1 1 / 1 5 / 4 5 / 2 5 / 3 1 / 1 2 / 2 4 / 4   24 / 18 29    
                                                                       
1 Hans Granath Västerås Pistolskyttar B3   6 / 3 5 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   47 / 32 44 S  150:-
2 Lars Hagman Hedemora PK B3   5 / 3 6 / 3 5 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 5 / 5   45 / 31 39 B  100:-
3 Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK B3   6 / 3 5 / 4 6 / 4 6 / 2 4 / 3 6 / 4 6 / 6 6 / 5   45 / 31 36 B  
4 Bengt Forsling Ockelbo PSk B3   3 / 1 5 / 3 6 / 4 6 / 2 5 / 3 6 / 4 4 / 4 6 / 5   41 / 26 36    
5 AnnBritt D Eriksson Hedemora PK B3   5 / 2 5 / 3 4 / 3 5 / 2 6 / 3 4 / 3 3 / 3 6 / 3   38 / 22 21    
6 Erik Åkerlind Söderhamns PSK B3   3 / 2 3 / 2 6 / 4 5 / 2 5 / 3 5 / 4 3 / 3 6 / 5   36 / 25 31    
                                                                       
1 Michael Holm Örebro PSSK R1   6 / 2 6 / 3 6 / 3 6 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 5 / 4   47 / 28 47 S  200:-
2 Mats Eriksson Säters PSF R1   5 / 3 5 / 3 6 / 3 6 / 2 6 / 4 4 / 3 5 / 5 5 / 4   42 / 27 43    150:-
3 Andreas Eriksson Örebro PSSK R1   4 / 2 4 / 3 6 / 4 6 / 2 5 / 3 3 / 3 6 / 6 6 / 4   40 / 27 41    100:-
4 Mika Kovalainen Gävle PSK R1   3 / 2 5 / 3 6 / 4 5 / 2 3 / 2 5 / 4 4 / 4 6 / 5   37 / 26 28    
5 Jocke Sundberg Säters PSF R1   5 / 2 4 / 4 5 / 3 2 / 2 5 / 3 5 / 3 3 / 3 6 / 3   35 / 23 17    
6 Magnus Eklund Håtuna PSSK R1   5 / 2 6 / 4 6 / 3 3 / 2 5 / 3 1 / 1 4 / 4 5 / 3   35 / 22 23    
7 Andreas Öden Gävle PSK R1   4 / 2 3 / 3 3 / 3 4 / 2 3 / 2 3 / 3 1 / 1 5 / 4   26 / 20 13    
8 Jan Henningsson Hedemora PK R1   0 / 0 1 / 1 3 / 2 4 / 2 6 / 4 4 / 4 4 / 4 3 / 3   25 / 20 21    
9 Anna Utter Fagersta PSK R1   3 / 2 1 / 1 2 / 1 2 / 1 1 / 1 1 / 1 4 / 4 2 / 2   16 / 13 8    
10 Marcus Kristiansson Gävle PSK R1   2 / 2 1 / 1 3 / 3 2 / 2 0 / 0 3 / 2 2 / 2 2 / 2   15 / 14 12    
                                                                       
1 Tor Kangas Ljusdals PK R2   5 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 5 / 3 4 / 4 6 / 6 4 / 4   42 / 30 36    200:-
2 Jonny Arbinger Sandvikens PSK R2   4 / 2 4 / 3 6 / 4 6 / 2 6 / 4 4 / 3 6 / 6 6 / 5   42 / 29 39    150:-
3 Per Svedu Leksands PK R2   4 / 2 3 / 3 5 / 4 5 / 2 4 / 4 5 / 4 5 / 5 3 / 2   34 / 26 27    100:-
4 Anna Nilsson Forsa PK R2   3 / 2 1 / 1 5 / 4 6 / 2 5 / 4 4 / 2 5 / 5 5 / 4   34 / 24 27    
5 Krister Johansson Söderhamns PSK R2   2 / 2 5 / 3 5 / 3 5 / 2 4 / 4 4 / 3 2 / 2 4 / 4   31 / 23 26    
6 Jenny Rosén Össeby PK R2   3 / 2 6 / 3 4 / 3 4 / 2 5 / 3 5 / 4 0 / 0 4 / 3   31 / 20 21    
7 Jonny Bratberg Sandvikens PSK R2   4 / 2 3 / 2 2 / 2 3 / 1 3 / 3 2 / 2 5 / 5 5 / 4   27 / 21 11    
8 Fredrik Bergqvist Sandvikens PSK R2   4 / 2 3 / 3 4 / 3 1 / 1 3 / 3 1 / 1 6 / 6 4 / 3   26 / 22 12    
9 Arne Johansson Sandvikens PSK R2   4 / 3 3 / 2 5 / 3 2 / 1 3 / 3 2 / 2 4 / 4 3 / 3   26 / 21 17    
10 Robin Svensson Stråtjära PSG R2   2 / 2 3 / 3 3 / 2 5 / 2 2 / 1 1 / 1 4 / 4 6 / 4   26 / 19 24    
                                                                       
1 Robert Råsbo Råsbo PSK R3   6 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   48 / 32 49 S 300:-
2 Lasse Eriksson Leksands PK R3   6 / 3 6 / 4 6 / 3 6 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 4   48 / 30 40 S  250:-
3 Christer Algotsson Söderhamns PSK R3   6 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 5 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   47 / 32 36 S  200:-
4 Tomas Karlsson Salems PK R3   6 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 5 / 5 6 / 5   47 / 31 44 S  170:-
5 Patrik Manlig Gävle PSK R3   6 / 3 6 / 3 6 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 4 6 / 6 6 / 3   47 / 29 35 S  140:-
6 Curt Johansson Atlas Copco PK R3   6 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 5 / 3 5 / 3 6 / 6 6 / 5   46 / 30 43 B  120:-
7 Bo Simu Sandvikens PSK R3   5 / 3 6 / 4 5 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 3 6 / 6 6 / 5   45 / 31 27 B  110:-
8 Olof Kölestam Håtuna PSSK R3   6 / 3 5 / 4 6 / 4 4 / 2 5 / 3 6 / 4 6 / 6 6 / 5   44 / 31 29 B  100:-
9 Emil Månsson Hallstaviks PSK R3   6 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 5 / 4 6 / 4 6 / 6 3 / 3   44 / 30 41 B  
10 Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK R3   6 / 3 3 / 2 6 / 4 5 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   44 / 30 33 B  
11 Kenneth Järf Håtuna PSSK R3   5 / 3 4 / 3 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 5 / 5 6 / 5   44 / 30 33 B  
12 Per Lindberg Bollnäs PSK R3   6 / 3 5 / 4 5 / 3 5 / 2 6 / 4 6 / 4 5 / 5 6 / 5   44 / 30 31 B  
13 Mattias Bergman Ekens PSF R3   6 / 3 5 / 3 6 / 4 5 / 2 5 / 3 6 / 4 5 / 5 6 / 5   44 / 29 29 B  
14 Fredrik Rosevall Örebro PSSK R3   4 / 2 5 / 3 6 / 3 6 / 2 6 / 3 6 / 4 6 / 6 5 / 3   44 / 26 44 B  
15 Jan Hjertqvist Råsbo PSK R3   5 / 3 4 / 3 6 / 4 6 / 2 6 / 4 4 / 4 6 / 6 6 / 5   43 / 31 42 B  
16 Monica Hjertqvist Råsbo PSK R3   5 / 3 5 / 4 6 / 4 5 / 2 5 / 4 6 / 4 5 / 5 6 / 5   43 / 31 32 B  
17 Christer Eriksson Sandvikens PSK R3   5 / 3 6 / 4 6 / 4 5 / 2 4 / 2 6 / 4 5 / 5 6 / 5   43 / 29 33 B  
18 Erik Åkerlind Söderhamns PSK R3   6 / 3 6 / 4 6 / 4 4 / 2 6 / 4 5 / 4 4 / 4 6 / 4   43 / 29 20 B  
19 Bengt Svensson Sandvikens PSK R3   6 / 3 3 / 2 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 5 / 5 5 / 4   43 / 28 33 B  
20 Fredrik Granath Västerås Pistolskyttar R3   4 / 3 6 / 3 6 / 4 4 / 2 4 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   42 / 31 31    
21 Jörgen Wennberg Sundsvalls PK R3   6 / 3 4 / 4 5 / 3 6 / 2 5 / 4 5 / 4 6 / 6 5 / 4   42 / 30 34    
22 Kenneth Garp Ekens PSF R3   5 / 3 2 / 2 6 / 4 6 / 2 6 / 4 4 / 3 6 / 6 6 / 5   41 / 29 44    
23 Ulf Nilsson Bromma PK R3   5 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 5 / 4 3 / 3 4 / 4 6 / 5   41 / 29 39    
24 Hans Andersson Västerås Pistolskyttar R3   4 / 2 4 / 3 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 5 / 5 4 / 4   41 / 28 40    
25 Mikael H Sellner Leksands PK R3   5 / 3 4 / 3 6 / 3 6 / 2 4 / 3 5 / 3 6 / 6 5 / 3   41 / 26 31    
26 Bengt Forsling Ockelbo PSk R3   5 / 3 5 / 4 5 / 4 4 / 1 5 / 4 5 / 4 5 / 5 5 / 4   39 / 29 23    
27 Roland Sisask Hallstaviks PSK R3   5 / 3 4 / 3 6 / 4 3 / 2 3 / 3 5 / 4 6 / 6 5 / 5   37 / 30 26    
28 Rolf Dragsten Gagnef-Mockfjärd PSK R3   4 / 2 3 / 3 6 / 3 5 / 2 6 / 4 3 / 3 6 / 6 4 / 4   37 / 27 38    
29 Peter Dansk Sandvikens PSK R3   5 / 2 4 / 2 6 / 4 3 / 1 2 / 2 4 / 3 4 / 4 4 / 3   32 / 21 19    
30 Johan Nilsson Fagersta PSK R3   3 / 2 6 / 4 3 / 2 1 / 1 4 / 3 3 / 3 5 / 5 6 / 5   31 / 25 6    
31 Johan Skogh Sandvikens PSK R3   3 / 2 1 / 1 6 / 4 4 / 1 3 / 2 6 / 4 5 / 5 2 / 2   30 / 21 28    
                                                                       
1 Magnus Eklund Håtuna PSSK A1   4 / 3 5 / 3 6 / 4 3 / 2 5 / 3 5 / 4 5 / 5 6 / 4   39 / 28 19    200:-
2 Magnus Emilsson Falu Sport & PSK A1   5 / 3 2 / 2 5 / 4 5 / 2 5 / 3 4 / 3 6 / 6 5 / 3   37 / 26 22    150:-
3 Mats Eriksson Säters PSF A1   4 / 2 4 / 3 5 / 3 4 / 2 6 / 3 5 / 4 2 / 2 4 / 3   34 / 22 28    100:-
4 Mika Kovalainen Gävle PSK A1   2 / 2 5 / 3 4 / 3 5 / 2 5 / 4 2 / 2 6 / 6 4 / 3   33 / 25 25    
5 Andreas Eriksson Örebro PSSK A1   3 / 2 1 / 1 4 / 3 3 / 2 5 / 4 5 / 4 5 / 5 6 / 4   32 / 25 12    
6 Robin Östman Sandvikens PSK A1   5 / 3 2 / 1 4 / 3 3 / 2 4 / 3 3 / 3 6 / 6 4 / 3   31 / 24 16    
7 Jocke Sundberg Säters PSF A1   3 / 1 2 / 2 5 / 3 5 / 2 5 / 3 3 / 2 3 / 3 3 / 2   29 / 18 30    
8 Anna Utter Fagersta PSK A1   6 / 3 2 / 2 3 / 3 1 / 1 2 / 2 3 / 2 4 / 4 2 / 2   23 / 19 13    
9 Christian Forslind Gävle PSK A1   1 / 1 2 / 1 1 / 1 2 / 2 4 / 3 0 / 0 6 / 6 3 / 2   19 / 16 6    
10 Tony Eklöv Gävle PSK A1   3 / 2 3 / 2 1 / 1 1 / 1 2 / 2 4 / 3 1 / 1 3 / 2   18 / 14 3    
11 Andreas Öden Gävle PSK A1   2 / 1 1 / 1 3 / 3 0 / 0 4 / 3 1 / 1 1 / 1 3 / 2   15 / 12 4    
12 Stefan Hanspers Hedemora PK A1   1 / 1 0 / 0 1 / 1 1 / 1 4 / 3 1 / 1 1 / 1 3 / 2   12 / 10 3    
                                                                       
1 P-O Persson Forsa PK A2   6 / 3 5 / 4 5 / 3 5 / 2 4 / 3 4 / 4 6 / 6 6 / 5   41 / 30 29 B  200:-
2 Arne Johansson Sandvikens PSK A2   6 / 3 5 / 3 6 / 4 2 / 2 5 / 4 5 / 4 5 / 5 4 / 4   38 / 29 16    150:-
3 Tor Kangas Ljusdals PK A2   3 / 2 4 / 3 6 / 4 6 / 2 5 / 4 1 / 1 5 / 5 6 / 5   36 / 26 39    100:-
4 Stefan Eklund Hedemora PK A2   5 / 3 2 / 2 4 / 2 4 / 2 5 / 3 6 / 4 4 / 4 5 / 3   35 / 23 26    
5 Jan Strid Falu Sport & PSK A2   4 / 3 4 / 3 5 / 4 3 / 2 5 / 4 2 / 2 5 / 5 5 / 4   33 / 27 17    
6 Anders Edman Örebro PSSK A2   0 / 0 3 / 2 6 / 3 3 / 2 6 / 3 6 / 4 3 / 3 5 / 4   32 / 21 29    
7 Per Svedu Leksands PK A2   5 / 3 3 / 3 6 / 4 3 / 1 4 / 4 2 / 2 3 / 3 5 / 3   31 / 23 24    
8 Mats Forsell Hedemora PK A2   2 / 2 1 / 1 3 / 2 4 / 2 3 / 2 4 / 2 3 / 3 4 / 3   24 / 17 22    
9 Conny Rask Sandvikens PSK A2   3 / 3 2 / 1 5 / 3 4 / 2 3 / 3 0 / 0 0 / 0 6 / 4   23 / 16 14    
10 Jonny Bratberg Sandvikens PSK A2   1 / 1 4 / 3 3 / 2 3 / 1 4 / 4 2 / 1 2 / 2 3 / 2   22 / 16 14    
11 Rolf Johansson Söderhamns PSK A2   3 / 2 3 / 2 2 / 1 1 / 1 3 / 3 0 / 0 3 / 3 3 / 3   18 / 15 12    
12 Ingela Manlig Gävle PSK A2   0 / 0 2 / 2 1 / 1 0 / 0 0 / 0 0 / 0 0 / 0 2 / 2   5 / 5 3    
                                                                       
1 Michael Lindström Fagersta PSK A3   6 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 4 6 / 6 6 / 5   47 / 32 40 S 300:-
2 Fredrik Rosevall Örebro PSSK A3   6 / 3 5 / 3 6 / 3 6 / 2 6 / 3 6 / 4 6 / 6 6 / 3   47 / 27 38 S  250:-
3 Roger Norén Sandvikens PSK A3   6 / 3 5 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 4 6 / 6 6 / 5   46 / 32 43 S  200:-
4 Curt Johansson Atlas Copco PK A3   5 / 3 5 / 3 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   46 / 31 40 S  150:-
5 Bo Simu Sandvikens PSK A3   6 / 3 5 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 4 5 / 5 6 / 5   45 / 31 37 S  120:-
6 Ulf Nilsson Bromma PK A3   6 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 3 4 / 4 6 / 5   45 / 29 43 S  110:-
7 Mattias Bergman Ekens PSF A3   3 / 2 6 / 4 5 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   44 / 31 35 B  100:-
8 Kenneth Garp Ekens PSF A3   5 / 3 5 / 4 6 / 4 4 / 2 6 / 4 5 / 4 6 / 6 6 / 5   43 / 32 20 B  
9 Per Lindberg Bollnäs PSK A3   6 / 3 6 / 4 5 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 3 6 / 6 3 / 3   43 / 29 40 B  
10 Kenneth Järf Håtuna PSSK A3   6 / 3 4 / 3 5 / 4 6 / 2 5 / 3 6 / 4 5 / 5 6 / 5   43 / 29 28 B  
11 Tomas Karlsson Salems PK A3   5 / 2 6 / 3 6 / 4 5 / 2 6 / 4 5 / 3 5 / 5 5 / 4   43 / 27 38 B  
12 Bengt Svensson Sandvikens PSK A3   4 / 3 5 / 4 6 / 4 4 / 2 6 / 4 5 / 4 6 / 6 6 / 5   42 / 32 31 B  
13 Emil Månsson Hallstaviks PSK A3   5 / 3 5 / 4 6 / 4 5 / 2 6 / 4 4 / 3 5 / 5 6 / 5   42 / 30 48 B  
14 Hans Andersson Västerås Pistolskyttar A3   4 / 3 4 / 3 6 / 4 6 / 2 5 / 4 6 / 4 6 / 6 5 / 4   42 / 30 37 B  
15 Larsa Dehlin Söderhamns PSK A3   5 / 2 5 / 4 6 / 4 4 / 2 4 / 3 6 / 4 6 / 6 6 / 5   42 / 30 25 B  
16 Patrik Manlig Gävle PSK A3   5 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 5 / 4 6 / 4 4 / 4 4 / 4   42 / 29 40 B  
17 Monica Hjertqvist Råsbo PSK A3   6 / 3 4 / 3 6 / 4 5 / 2 4 / 3 5 / 4 5 / 5 6 / 5   41 / 29 30 B  
18 Henrik Skoglund Sandvikens PSK A3   5 / 3 4 / 3 6 / 4 6 / 2 5 / 4 3 / 2 6 / 6 5 / 4   40 / 28 36    
19 Lasse Eriksson Leksands PK A3   5 / 3 6 / 4 5 / 3 6 / 2 6 / 4 2 / 2 4 / 4 6 / 5   40 / 27 28    
20 Roland Sisask Hallstaviks PSK A3   3 / 2 5 / 3 6 / 4 6 / 2 4 / 3 5 / 4 5 / 5 5 / 4   39 / 27 36    
21 Knut Bratberg Sandvikens PSK A3   3 / 2 4 / 3 5 / 4 3 / 2 6 / 4 3 / 3 5 / 5 6 / 5   35 / 28 25    
22 Olof Kölestam Håtuna PSSK A3   4 / 3 4 / 3 5 / 3 5 / 2 5 / 3 5 / 4 3 / 3 4 / 3   35 / 24 26    
23 Mikael H Sellner Leksands PK A3   4 / 3 3 / 2 6 / 4 5 / 2 5 / 3 5 / 3 5 / 5 2 / 1   35 / 23 33    
24 Tomas Ström Grängesbergs PK A3   4 / 2 2 / 2 3 / 3 5 / 2 5 / 3 5 / 4 4 / 4 6 / 4   34 / 24 26    
25 Rolf Dragsten Gagnef-Mockfjärd PSK A3   3 / 3 2 / 2 6 / 4 6 / 2 4 / 3 2 / 2 4 / 4 6 / 5   33 / 25 32    
26 Johan Nilsson Fagersta PSK A3   4 / 2 5 / 3 4 / 2 4 / 1 3 / 2 4 / 3 2 / 2 5 / 4   31 / 19 22    
27 Jan Hjertqvist Råsbo PSK A3   3 / 3 3 / 3 1 / 1 5 / 2 3 / 3 2 / 1 5 / 5 5 / 4   27 / 22 20    

Resultat Kretsmästerskap Fält A + R:

Plac Namn Klubb   Stn 1 Stn 2 Stn 3 Stn 4 Stn 5 Stn 6 Stn 7 Stn 8   Summa Poäng Sär-
skjutning
Medalj
   Revolver                                                                   
1 Patrik Manlig Gävle PSK   6 / 3 6 / 3 6 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 4 6 / 6 6 / 3   47 / 29 35 5/5 Guld
2 Christer Algotsson Söderhamns PSK   6 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 5 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   47 / 32 36 3/3 Silver
3 Bo Simu Sandvikens PSK   5 / 3 6 / 4 5 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 3 6 / 6 6 / 5   45 / 31 27   Brons
4 Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK   6 / 3 3 / 2 6 / 4 5 / 2 6 / 4 6 / 4 6 / 6 6 / 5   44 / 30 33    
5 Per Lindberg Bollnäs PSK   6 / 3 5 / 4 5 / 3 5 / 2 6 / 4 6 / 4 5 / 5 6 / 5   44 / 30 31    
6 Christer Eriksson Sandvikens PSK   5 / 3 6 / 4 6 / 4 5 / 2 4 / 2 6 / 4 5 / 5 6 / 5   43 / 29 33    
7 Erik Åkerlind Söderhamns PSK   6 / 3 6 / 4 6 / 4 4 / 2 6 / 4 5 / 4 4 / 4 6 / 4   43 / 29 20    
8 Bengt Svensson Sandvikens PSK   6 / 3 3 / 2 6 / 4 6 / 2 6 / 4 6 / 4 5 / 5 5 / 4   43 / 28 33    
9 Tor Kangas Ljusdals PK   5 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 5 / 3 4 / 4 6 / 6 4 / 4   42 / 30 36    
10 Jonny Arbinger Sandvikens PSK   4 / 2 4 / 3 6 / 4 6 / 2 6 / 4 4 / 3 6 / 6 6 / 5   42 / 29 39    
11 Bengt Forsling Ockelbo PSk   5 / 3 5 / 4 5 / 4 4 / 1 5 / 4 5 / 4 5 / 5 5 / 4   39 / 29 23    
12 Mika Kovalainen Gävle PSK   3 / 2 5 / 3 6 / 4 5 / 2 3 / 2 5 / 4 4 / 4 6 / 5   37 / 26 28    
13 Anna Nilsson Forsa PK   3 / 2 1 / 1 5 / 4 6 / 2 5 / 4 4 / 2 5 / 5 5 / 4   34 / 24 27    
14 Peter Dansk Sandvikens PSK   5 / 2 4 / 2 6 / 4 3 / 1 2 / 2 4 / 3 4 / 4 4 / 3   32 / 21 19    
15 Krister Johansson Söderhamns PSK   2 / 2 5 / 3 5 / 3 5 / 2 4 / 4 4 / 3 2 / 2 4 / 4   31 / 23 26    
16 Johan Skogh Sandvikens PSK   3 / 2 1 / 1 6 / 4 4 / 1 3 / 2 6 / 4 5 / 5 2 / 2   30 / 21 28    
17 Jonny Bratberg Sandvikens PSK   4 / 2 3 / 2 2 / 2 3 / 1 3 / 3 2 / 2 5 / 5 5 / 4   27 / 21 11    
18 Fredrik Bergqvist Sandvikens PSK   4 / 2 3 / 3 4 / 3 1 / 1 3 / 3 1 / 1 6 / 6 4 / 3   26 / 22 12    
19 Andreas Öden Gävle PSK   4 / 2 3 / 3 3 / 3 4 / 2 3 / 2 3 / 3 1 / 1 5 / 4   26 / 20 13    
20 Arne Johansson Sandvikens PSK   4 / 3 3 / 2 5 / 3 2 / 1 3 / 3 2 / 2 4 / 4 3 / 3   26 / 21 17    
21 Robin Svensson Stråtjära PSG   2 / 2 3 / 3 3 / 2 5 / 2 2 / 1 1 / 1 4 / 4 6 / 4   26 / 19 24    
22 Marcus Kristiansson Gävle PSK   2 / 2 1 / 1 3 / 3 2 / 2 0 / 0 3 / 2 2 / 2 2 / 2   15 / 14 12    
                                                                     
                                                                     
  A-vapen                                                                  
1 Roger Norén Sandvikens PSK   6 / 3 5 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 4 6 / 6 6 / 5   46 / 32 43   Guld
2 Bo Simu Sandvikens PSK   6 / 3 5 / 4 6 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 4 5 / 5 6 / 5   45 / 31 37   Silver
3 Per Lindberg Bollnäs PSK   6 / 3 6 / 4 5 / 4 6 / 2 6 / 4 5 / 3 6 / 6 3 / 3   43 / 29 40   Brons
4 Bengt Svensson Sandvikens PSK   4 / 3 5 / 4 6 / 4 4 / 2 6 / 4 5 / 4 6 / 6 6 / 5   42 / 32 31    
5 Larsa Dehlin Söderhamns PSK   5 / 2 5 / 4 6 / 4 4 / 2 4 / 3 6 / 4 6 / 6 6 / 5   42 / 30 25    
6 Patrik Manlig Gävle PSK   5 / 3 6 / 4 6 / 4 6 / 2 5 / 4 6 / 4 4 / 4 4 / 4   42 / 29 40    
7 P-O Persson Forsa PK   6 / 3 5 / 4 5 / 3 5 / 2 4 / 3 4 / 4 6 / 6 6 / 5   41 / 30 29    
8 Henrik Skoglund Sandvikens PSK   5 / 3 4 / 3 6 / 4 6 / 2 5 / 4 3 / 2 6 / 6 5 / 4   40 / 28 36    
9 Arne Johansson Sandvikens PSK   6 / 3 5 / 3 6 / 4 2 / 2 5 / 4 5 / 4 5 / 5 4 / 4   38 / 29 16    
10 Tor Kangas Ljusdals PK   3 / 2 4 / 3 6 / 4 6 / 2 5 / 4 1 / 1 5 / 5 6 / 5   36 / 26 39    
11 Knut Bratberg Sandvikens PSK   3 / 2 4 / 3 5 / 4 3 / 2 6 / 4 3 / 3 5 / 5 6 / 5   35 / 28 25    
12 Mika Kovalainen Gävle PSK   2 / 2 5 / 3 4 / 3 5 / 2 5 / 4 2 / 2 6 / 6 4 / 3   33 / 25 25    
13 Robin Östman Sandvikens PSK   5 / 3 2 / 1 4 / 3 3 / 2 4 / 3 3 / 3 6 / 6 4 / 3   31 / 24 16    
14 Conny Rask Sandvikens PSK   3 / 3 2 / 1 5 / 3 4 / 2 3 / 3 0 / 0 0 / 0 6 / 4   23 / 16 14    
15 Jonny Bratberg Sandvikens PSK   1 / 1 4 / 3 3 / 2 3 / 1 4 / 4 2 / 1 2 / 2 3 / 2   22 / 16 14    
16 Christian Forslind Gävle PSK   1 / 1 2 / 1 1 / 1 2 / 2 4 / 3 0 / 0 6 / 6 3 / 2   19 / 16 6    
17 Tony Eklöv Gävle PSK   3 / 2 3 / 2 1 / 1 1 / 1 2 / 2 4 / 3 1 / 1 3 / 2   18 / 14 3    
18 Rolf Johansson Söderhamns PSK   3 / 2 3 / 2 2 / 1 1 / 1 3 / 3 0 / 0 3 / 3 3 / 3   18 / 15 12    
19 Andreas Öden Gävle PSK   2 / 1 1 / 1 3 / 3 0 / 0 4 / 3 1 / 1 1 / 1 3 / 2   15 / 12 4    
20 Ingela Manlig Gävle PSK   0 / 0 2 / 2 1 / 1 0 / 0 0 / 0 0 / 0 0 / 0 2 / 2   5 / 5 3    
                                                                     
  Lag R                                                                  
                                                                     
  Christer Algotsson Söderhamns PSK       47 / 32                                   134 / 91   Guld
  Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK       44 / 30                                                
  Erik Åkerlind Söderhamns PSK       43 / 29                                                
                                                                     
  Bo Simu Sandvikens PSK       45 / 31                                   131 / 88    
  Christer Eriksson Sandvikens PSK       43 / 29                                                
  Bengt Svensson Sandvikens PSK       43 / 28                                                
                                                                     
  Patrik Manlig Gävle PSK       47 / 29                                   110 / 68    
  Mika Kovalainen Gävle PSK       37 / 26                                                
  Andreas Öden Gävle PSK       26 / 13                                                
Top