Gävle PK bjöd in till Gävledarren, nationell precisionsskjutning, söndag 2 augusti - här finns resultatlistan.

Resultatlistan är preliminär tills en vecka efter publicering eller efter eventuell revidering. Därefter anses den vara slutgiltig.

Publicerad: 2020-08-02
Reviderad: 2020-08-03

Plac. Namn Förening Klass Vapengr. 1 2 3 4 5 6 7 Summa X Std Pris
1 Bengt Forsling Ockelbo PSK 3 A 44 47 44 44 43 48 44 314 5 S 250 kr
2 Mikael Lauth Smedsbo PK 3 A 44 47 43 42 41 44 45 306 4 B 150 kr
3 Carl Foberg Mälarhöjdens PS 3 A 42 45 40 47 45 42 40 301 3    
4 Magnus Andersson Gävle PK 2 A 41 43 40 38 44 45 43 294 1    
5 Tommy Sundin Smedsbo PK 3 A 44 38 42 41 42 41 44 292 1    
6 Tommie Sundström Östervåla SKF 3 A 41 44 33 47 40 38 40 283 0    
7 Rasmus Lundqvist Ockelbo PSK 2 A 42 37 41 42 40 38 42 282 4    
8 Gary E Nelson UHF Uppsala 3 A 34 42 44 45 42 42 32 281 1    
                               
1 Linus Wolter F16 Pistolklubb 1 A 37 43 42 48 44 43 47 304 2 B 100 kr
2 Daniel Ying Huddinge Jaktvårdsförening 1 A 40 42 37 32 42 36 41 270 1    
                               
1 Gary E Nelson UHF Uppsala 3 B 43 47 50 44 48 46 42 320 5 B 200 kr
2 Mikael Lauth Smedsbo PK 3 B 45 42 44 43 44 43 47 308 3    
3 Tommy Sundin Smedsbo PK 3 B 46 41 42 44 45 46 41 305 3    
4 Tobias Velander Gävle PK 2 B 40 43 36 45 40 39 41 284 2    
                               
1 Angelito Ericsson Södertälje PK 1 B 47 42 45 43 47 46 41 311 3 B 150 kr
2 Linus Wolter F16 Pistolklubb 1 B 47 45 40 45 41 47 44 309 6    
3 David Challma Södertälje PK 1 B 38 34 30 35 36 30 32 235 0    
                               
1 Tommie Sundström Östervåla SKF 3 C 46 47 44 47 48 45 48 325 7 S 250 kr
2 Patrik Manlig Gävle PK 3 C 46 42 48 48 46 47 46 323 7 S 150 kr
3 Bengt Forsling Ockelbo PSK VetY3 C 44 45 46 45 47 47 49 323 3 S  
4 Göran Storm Gävle PK 3 C 45 45 46 46 46 46 48 322 2 B  
5 Mikael Lauth Smedsbo PK 3 C 46 43 46 47 43 46 47 318 2 B  
6 Carl Foberg Mälarhöjdens PS 3 C 45 42 47 41 46 49 44 314 6    
7 Tommy Sundin Smedsbo PK 3 C 47 44 44 42 42 45 45 309 2    
8 Gary E Nelson UHF Uppsala 3 C 42 44 43 37 45 41 46 298 2    
                               
Plac. Namn Förening Klass Vapengr. 1 2 3 4 5 6 7 Summa X Std Pris
1 Lukasz Wajda Gävle PK 2 C 48 46 45 45 46 43 47 320 2 B 300 kr
2 Tobias Velander Gävle PK 2 C 43 42 46 43 47 48 46 315 4   200 kr
3 Magnus Andersson Gävle PK 2 C 44 48 45 46 45 45 38 311 3   100 kr
4 Helena Sundström Storck Östervåla SKF Dam2 C 44 46 43 40 44 47 45 309 3    
5 Åke Storck Östervåla SKF 2 C 44 41 41 47 45 43 43 304 2    
6 Irene Forsell Gävle PK Dam2 C 48 44 42 43 42 41 41 301 2    
7 Rasmus Lundqvist Ockelbo PSK 2 C 43 35 44 44 45 42 47 300 5    
8 Jörgen Owenius Gävle PK 2 C 42 46 41 40 42 42 43 296 0    
9 Poul-Erik Jensen Gävle PK 2 C 45 40 43 38 41 40 45 292 4    
10 Magnus Olsson Gävle PK 2 C 35 29 42 43 33 40 43 265 2    
                               
1 Angelito Ericsson Södertälje PK 1 C 43 45 45 45 48 45 48 319 7 B 250 kr
2 Linus Wolter F16 Pistolklubb 1 C 44 45 44 45 44 45 48 315 2   150 kr
3 Kenneth Lek Gävle PK 1 C 42 39 39 42 42 41 44 289 3    
4 Daniel Ying Huddinge Jaktvårdsförening 1 C 40 42 36 38 45 41 44 286 1    
5 David Challma Södertälje PK 1 C 39 40 41 45 37 40 41 283 1    
6 Håkan Fransson Gävle PK 1 C 30 36 35 39 39 34 39 252 2    
7 Carl-Magnuz Lodin Gävle PK 1 C 41 33 34 38 38 34 23 241 0    
                               
1 Lipo Lodin Gävle PK Jun C 44 46 45 47 44 47 46 319 3 B 100 kr

 

Top