Gävleborgs Pistolskyttekrets vapensköld

 

Gävleborgs Pistolskyttekrets

Välkommen till vår hemsida!

Gävleborgs pistolskyttekrets, ansluten till Svenska Pistolskytteförbundet, är en paraplyorganisation för länets 18 medlemsföreningar. Här hittar du bland annat kretsens tävlingskalender med inbjudningar och resultat.

Vill du meddela oss något angående hemsidan, fyll i kontaktformuläret:
Kontakta webmaster

Tävlingsinbjudningar, fältförutsättningar och resultatlistor ska mailas till tavling@xkretsen.se för kontroll och publicering.

Följ oss på Facebook  facebook xkretsen

Sandvikens Pistolskytteklubb bjöd in till Hammarträffen, nationell tävling i precisionsskjutning med pistol och revolver, söndag 19 maj - här finns resultatlistan.

Resultatlistan är preliminär tills en vecka efter publicering eller efter eventuell revidering. Därefter anses den vara slutgiltig.

Publicerad: 2019-06-09
Reviderad: Ej reviderad

  Namn Förening   1 2 3 4 5 6 7   Summa Std.med. Pris
  Klass C1                          
1 Thomas Johansson Hedemora Pk   43 47 47 42 45 43 47   314   200 kr
2 Rasmus Lundkvist Ockelbo Psk   42 45 44 41 48 46 47   313   100 kr
3 Tove Äng Hudiksvalls Psk   41 44 47 43 45 47 45   312    
4 Anders Olers Transtrand Skf   42 43 42 44 42 48 48   309    
5 Tobias Velander Gävle Pk   44 37 38 38 42 47 42   288    
6 Magnus Olsson Gävle Pk   36 41 39 42 41 44 42   285    
                             
  Klass C2                          
1 Björn Johansson Sandvikens Psk   45 47 48 49 46 49 45   329 S 200 kr
2 Berndt Jansson Sandvikens Psk   36 46 47 45 43 42 40   299    
3 Jan Almkvist Sandvikens Psk   39 42 46 39 41 47 35   289    
4 Lars-Olov Andersson Sandvikens Psk   29 37 40 40 46 47 40   279    
                             
  Klass C3                          
1 Weith Andersson Gävle Psk   44 44 45 48 47 47 50   325 B 200 kr
2 Karl-Olof Samuelsson Hedemora Pk   44 47 49 48 45 46 46   325 B 100 kr
3 Tor Kangas Ljusdals Psk   43 49 46 44 44 46 47   319 B  
4 Christopher Persson Sandvikens Psk   46 46 42 42 48 43 46   313    
5 Göran Storm Gävle Pk   44 46 36 47 45 48 46   312    
6 Åsa Juhlén Ljusdals Psk   44 44 45 42 42 44 45   306    
7 Kjell Larsen Transtrand Skf   41 41 41 43 46 46 42   300    
8 Robert Blad Falu Sport   43 42 41 42 45 44 42   299    
                             
  Klass VyC                          
1 Hans Larson Hudiksvalls Psk   46 47 48 45 49 48 45   328 S 150 kr
2 Nicke Bergman Transtrand Skf   45 47 44 49 48 47 45   325 B  
3 Bengt Forsling Ockelbo Psk   46 43 45 46 46 49 46   321 B  
                             
  Klass A1                          
1 Thomas Johansson Hedemora Pk   42 42 44 42 43 44 39   296   100 kr
2 Rasmus Lundkvist Ockelbo Psk   38 43 43 34 38 45 34   275    
                             
  Klass A2-A3                          
1 Tor Kangas Ljusdals Psk   47 43 47 47 46 48 48   326 S 200 kr
2 Nicke Bergman Transtrands Skf   45 45 43 49 44 42 43   311 B 100 kr
3 Bengt Forsling Ockelbo Psk   41 46 45 42 43 45 43   305    
4 Kjell Larsen Transtrands Skf   45 41 40 46 44 45 36   297    
5 Åsa Juhlén Ljusdals Psk   42 40 45 41 42 46 40   296    
6 Christopher Persson Sandvikens Psk   33 38 40 43 38 35 36   263    
                             
  Klass B3                          
1 Hans Larson Hudiksvalls Psk   48 46 48 49 47 44 48   330 S 200 kr
2 Karl-Olof Samuelsson Hedemora Pk   47 47 48 45 45 46 45   323 B  
3 Robert Blad Falu Sport   45 43 44 42 45 41 48   308    
4 Christopher Persson Sandvikens Psk   41 43 40 40 48 47 44   303    
                             
                             
  Sammanslagning av klasser har gjorts.                      

Resultatlistan som PDF för utskrift

Top